Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Žiga spustil druhé kolo dotácií. Do obcí chce dostať elektronabíjačky

17.02.2020, 13:39 | TASR

Ministerstvo hospodárstva (MH) SR vyhlásilo druhé kolo výzvy na predkladanie žiadostí o poskytnutie dotácie na podporu budovania verejne prístupných elektrických nabíjacích staníc.

  • Tlačiť
  • 4

O finančný príspevok na výstavbu nabíjačiek pre elektromobily môžu požiadať nielen samosprávy, ale aj podnikatelia. MH vyčlenilo na podporu spolu 650-tisíc eur. Výzva bude otvorená do 17. júna, informoval v pondelok tlačový odbor MH.

Do druhého kola výzvy boli presunuté aj nevyčerpané finančné prostriedky z prvého kola. O príspevok môžu po novom žiadať nielen obce, mestá, vyššie územné celky a nimi zriadené organizácie, ale aj právnické osoby – podnikateľské subjekty.

Neprehliadnite

„Chceme dostať na slovenské cesty čo najviac ekologických áut a uvedomujeme si, že postupné rozvíjanie nabíjacej siete je nevyhnutné. Rozšírenie okruhu oprávnených žiadateľov aj na podnikateľov vnímam preto pozitívne,“ uviedol minister hospodárstva Peter Žiga (Smer-SD).

Maximálne osem staníc

Samosprávy aj podnikatelia môžu požiadať o podporu minimálne na jednu nabíjaciu stanicu a maximálne na osem nabíjacích staníc, čo je 16 nabíjacích bodov. V prípade miest a obcí môže byť výška podpory od 2 500 až do 20-tisíc eur.

Samospráva, ktorá požiada o príspevok, musí mať päť percent vlastných zdrojov, 95 percent nákladov pokryje dotácia zo štátneho rozpočtu. Pre podnikateľov je minimálna výška podpory 2 500 eur a maximálna 10-tisíc eur, v závislosti od počtu nabíjacích bodov.

Podnikateľ, ktorý požiada o príspevok, musí mať 50 percent vlastných zdrojov a 50 percent nákladov pokryje dotácia. Podpora smeruje pre nabíjačky na striedavý rúd (AC) s výstupným výkonom väčším ako 11 kilowatt (kW).

elektronabijacka_ZSE

Zdroj: ZSE

Počet nabíjačiek sa zvýši

Podrobnosti sú zverejnené na webovej stránke MH SR aj na webe Slovenskej inovačnej a energetickej agentúre (SIEA), ktorá túto výzvu v spolupráci s ministerstvom administruje. Počet nabíjačiek na elektromobily sa vďaka podpore štátu výrazne zvýši. Už vďaka prvej výzve, ktorú MH SR vyhlásilo v júli 2019, pribudnú nabíjacie stanice pre elektromobily s technológiou AC v 72 mestách a obciach.

Keďže majú po dva konektory, motoristi budú mať k dispozícii nových 144 nabíjacích bodov. Cieľom MH SR je podporiť predovšetkým budovanie nabíjacích staníc mimo diaľnic a rýchlostných ciest a tiež v menej rozvinutých regiónoch.

  • Tlačiť
  • 4

Tagy elektromobilita