Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Žijete s násilníkom? Po novom ho môžete nechať z bytu vykázať až na desať dní

11.03.2016, 00:39 | Zuzana Devera | © 2016 News and Media Holding

Čo majú spoločné celebrity Halle Berry, Rihanna, Pamela Anderson či Tina Turner? Skúsenosti s domácim násilím, ktorému čelili zo strany svojich partnerov. Domáce násilie sa nedeje len na dedinách, v sociálne slabších domácnostiach a nemusí súvisieť ani so vzdelaním či inteligencou. Zažívajú ho aj celebrity, učiteľky, manažérky či podnikateľky. A hoci sa o tom hovorí ešte menej ako v prípade žien, obeťami bývajú aj muži. Právny systém na Slovensku prináša od januára obetiam násilia barličku v podobe novej legislatívy, ktorá by zneužívané osoby v najhorších chvíľach mala chrániť.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 5

Po novom už možno násilníka vykázať zo spoločnej domácnosti nie iba na 48 hodín ako doteraz, ale až na desať dní. Zákonným dôsledkom vykázania bude súčasne aj povinnosť nepribližovať sa k ohrozenej osobe na vzdialenosť menšiu ako desať metrov.

Pre týrané osoby je to dôležitý posun. Ministerstvo vnútra zhodne s psychologičkou tvrdia, že dlhšia lehota obeti vytvára dostatočný časový priestor na zorientovanie sa v situácii bez nátlaku násilníka a na vyhľadanie odbornej pomoci.

Budú policajti vykazovať násilníkov?

Psychologička z bratislavského krízového centra Brána do života Barbara Bohony upozorňuje, že legislatíva je jedna vec a jej uplatňovanie v praxi druhá. Sila inštitútu vykázania podľa nej spočíva v tom, že polícia bezprostredne poskytuje bezpečný priestor žene u nej doma a zároveň dáva agresorovi jasný signál, že násilné správanie nie je tolerované. „Bohužiaľ, túto možnosť policajti využívajú z rôznych dôvodov minimálne,“ konštatuje.

Tvrdí, že vyhodnotenie situácie pri zásahu v domácnosti je v kompetencii policajtov a mali by vedieť posúdiť jej závažnosť a riziká, ktoré žene hrozia. Chybou je, keď komunikujú so zneužívanou osobou v prítomnosti agresora, očakávajú, že sa bude rozhodovať priamo po útoku, keď má strach z reakcie partnera, Prípadne majú obavy z toho, kde bude agresor ubytovaný počas vykázania. „Otázne teda je, či táto zmena v legislatíve bude častejšie realizovaná v praxi, keď je doba vykázania dlhšia,“ upozorňuje.

Zlyhania polície

Dôveru obetí v pomoc polície na Slovensku naštrbilo viacero tragédií, pri ktorých polícia nekonala dostatočne alebo k prípadom pristupovala pasívne. Jeden z najznámejších prípadov pochádza z roku 2002. Slovensko vtedy zasiahla správa o mimoriadne brutálnom čine muža v Tušiciach v okrese Michalovce. Manželské nezhody sa rozhodol riešiť tak, že na Silvestra na dvore rodinného domu zastrelil obe svoje deti a potom aj seba. Manželka predtým niekoľkokrát podala naňho trestné oznámenie, ale vzápätí ho aj stiahla. V čase, keď rukou jej muža zomierali ich deti, bola opäť na polícii, tragédii však už zabrániť nestihla.

Vlani v novembri zavraždil brutálnym spôsobom pred domom v Starej Turej 45-ročný muž svoju manželku a potom zastrelil aj seba. Iba pár hodín pred vraždou hľadala žena pomoc na polícii, ktorú informovala o mužových vyhrážkach samovraždou, ale aj o tom, že sa jej vyhráža zastrelením. Policajti sa ho rozhodli predvolať až o dva dni.

Španielka si ľahla na protestZdroj: SITA/AP

V januári tohto roka zavraždil na Mozartovej ulici v Bratislave pred domom muž svoju družku a následne aj seba. Žena predtým podala na polícii šesť trestných oznámení.

Psychologička B. Bohony potvrdzuje z praxe, že skúsenosti žien s prácou polície sú rôzne. Sú prípady, keď policajti zasahujú razantne, aktívne sa zaoberajú prípadom a sami ponúkajú žene informácie o možnostiach pomoci.

Často však žena odchádza z polície zneistená a s pocitom bezmocnosti. Je to vtedy, keď policajti spochybňujú jej rozhodnutie podať trestné oznámenie, bagatelizujú násilie, ktoré zažíva, hovoria o bežnej hádke, pripisujú žene vinu za agresívne správanie partnera a podobne.

Ak žena trestné oznámenie podá a polícia je pasívna a nekoná, žena podľa B. Bohony stráca dôveru a ochotu obrátiť sa opäť na túto inštitúciu. Ako sa ukázalo, môže to končiť tragicky.

(Ne)zodpovednosť úradov

V prípade Tušickej tragédie Európsky súd pre ľudské práva odsúdil Slovensko, pretože jeho úrady neurobili všetko pre to, aby mužovi zabránili vo vražde oboch detí a nakoniec aj samovražde. Manželke muselo Slovensko zaplatiť bolestné približne 25-tisíc eur.

V oboch nedávnych tragických prípadoch, ktoré nevrhajú veľmi dobré svetlo na prácu polície, začala konať inšpekcia ministerstva vnútra. Tlačový odbor Kancelárie ministra vnútra pre TREND.sk napísal, že v prípade zo Starej Turej pokračuje vyšetrovanie, pričom vyšetrovateľ obvinil v súčasnej dobe už bývalého policajta z trestného činu marenia úlohy verejným činiteľom.

TREND.sk sa pýtal aj Prezídia Policajného zboru, čo urobilo jeho vedenie, keď sa zopakovali prípady, pri ktorých polícia nebrala oznámenie obete násilia vážne a neposkytla adekvátnu ochranu. Martin Wäldl z oddelenia komunikácie odpísal, že policajný zbor po prípadoch v Starej Turej a Bratislave vydal príkaz prezidenta Policajného zboru o zabezpečení jednotného postupu útvarov Policajného zboru pred začatím trestného stíhania a v prípravnom konaní v súvislosti s domácim násilím.

Policajti napríklad zisťujú, či má podozrivý zbraň a či môže zaútočiť. Zbraň držanú legálne aj nelegálne možno zaistiť. Pri domácom násilí policajti postupujú podľa jednotnej metodiky. Povinnosťou nadriadených policajtov je tiež podľa M. Wäldla v prípadoch domáceho násilia podriadených pravidelne preškoľovať a kontrolovať. Ak sa dopustia trestnej činnosti, vyšetruje ich inšpekcia ministerstva vnútra, v prípade hrubého porušenia služobnej disciplíny sú prepustení zo služobného pomeru.

Keďže na Slovensku bolo domáce dlhé roky tolerovaným a neriešeným problémom, musia sa tento problém naučiť riešiť obete aj polícia. Ideálne v súčinnosti.

Policajti napríklad upozorňujú na to, že inštitút vykázania je len dočasné opatrenie a že len malá časť žien potom žiada aj o ďalšiu súdnu ochranu. Podľa štatistík policajného prezídia napríklad v roku 2014 bolo celkovo vykázaných 312 osôb, ale návrhov ohrozenej osoby príslušnému súdu na vydanie predbežného opatrenia podľa Občianskeho súdneho poriadku bolo podaných len 30. V roku 2015 bolo vykázaných 313 osôb a návrhov na predbežné opatrenie súdu bolo podaných len 27, teda približne desatina.

B. Bohony konštatuje, že jej klientky málokedy dostanú od polície potrebné informácie o svojich právach a možnostiach polície. Polícia podľa nej nemôže očakávať, že žena sama o týchto možnostiach vie a bude ich žiadať.

Mala by konať samostatne a zasiahnuť aj v prípade, ak násilie ohlási niekto z okolia, susedia, členovia rodiny, lebo k tomu nepotrebuje súhlas obete. Žena môže byť po útoku v šoku, dezorientovaná, nemusí si pamätať detaily. To vyžaduje citlivý prístup pri vypočúvaní, bez naliehania a spochybňovania a rešpektovanie osobného tempa ženy.

Ideálny postup podľa psychologičky Barbory Bohony

„Príslušníci polície by mali byť vyškolení v tom, aby vedeli identifikovať domáce násilie. Existujú na to metodiky dostupné na Slovensku. Trestné oznámenie, ktorá žena podá, má byť prijaté a prešetrené a žena by mala byť informovaná o tom, aký bude ďalší postup.

Ak bol prípad vyhodnotený ako priestupok, mala by byť situácia ďalej monitorovaná, žena by mala dostať informácie, ako postupovať v prípade, že sa násilie bude opakovať. Ženám často chýbajú tieto informácie, nevedia, ako sa môžu účinne brániť. Preto je dobré, ak im polícia poskytne kontakt na organizácie, kde sa im môžu venovať a poradiť.

Ak takáto organizácia nie je v okolí bydliska ženy, môžu sa obete násilia obrátiť na bezplatnú telefonickú linku, kde môžu kedykoľvek získať potrebnú podporu a informácie. Táto národná linka má telefónne číslo 0800 212 212.“

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 5

Tagy domáce, lehota, násilie, predĺženie, vykázanie