Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Zmena klímy v Rusku: hrozba pre ľudí, ale aj vzpruha pre námornú dopravu

09.09.2019, 11:00 | Tomáš Bakoš | © 2019 News and Media Holding

Zmena klímy sa v Rusku stala dôležitou témou v dôsledku rozsiahleho topenia permafrostu na severe krajiny a zvyšovania teploty, ktoré už prekročilo globálny priemer. Otepľovanie a s ním spojené topenie arktického ľadu však prináša aj pozitívny efekt. Pre región to môže potencionálne znamenať otvorenie lukratívnej námornej trasy medzi Áziou a Európu.

  • Tlačiť
  • 1

Jednou z oblastí, ktoré sú najviac postihnuté zmenou klímy v Rusku je Jakutsko. Tamojší vrcholný predstaviteľ varoval pred dramatickými dopadmi klimatických zmien.

„Výsledky zmeny klímy sú veľmi dramatické. Je však ešte príliš skoro na to, aby sme povedali, že sme už zažili všetky dopady,“ uviedol pre Financial Times Aysen Nikolaev, šéf federálnej ruskej republiky Jakutsko. „Naším hlavným cieľom je ich rozpoznať všetky a pokúsiť sa zmierniť tie najnegatívnejšie,“ dodal. 

Jakutsko je najväčším regiónom Ruska, ale zároveň domovom len pre menej ako milión ľudí. Okolo 40 percent jeho územia leží za polárnym kruhom, čo z neho robí jeden z najviac ohrozených regiónov v Rusku v dôsledku zmeny klímy.

Podľa ruskej štátnej meteorologickej agentúry bola v júli v niektorých častiach regiónu teplota až o šesť stupňov Celzia vyššia ako priemer.

Hrozba pre ľudí

Tamojší obyvatelia už pocítili dôsledky zmeny klímy. Zvyšovanie teplôt už začalo roztápať permanentne zamrznutú pôdu (permafrost), čo malo za následky vytváranie obrovských kráterov naprieč krajinou a poškodzovanie obytných domov, ktoré boli na tejto pôde postavené. Rastúce teploty majú čiastočne na vine aj masívne požiare, ktoré pohltili niekoľko miliónov hektárov ruských lesov na Sibírí. 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 1

Tagy Klimatické zmeny, Rusko