Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Zmenkový proces: znova vytiahli piatu zmenku, mala byť ponúkaná politikom

06.11.2019, 11:32 | Ján Meľuch | © 2019 News and Media Holding

Na pojednávaní Špecializovaného trestného súdu vo veci falšovania zmeniek TV Markíza sa opätovne objavila piata zmenka, a to počas svedeckej výpovede podnikateľa Ivana Cvika. Obžalovaní Pavol Rusko aj Marian Kočner vystavili podľa vlastných tvrdení štyri zmenky. Piatu mal ponúkať I. Cvik politikom, Markíze, ale aj prokurátorke Janette Plhákovej, ktorá ju mala mať pre predsedu SaS Richarda Sulíka.

  • Tlačiť
  • 3

Agentúrna správa bola nahradená autorským textom

Na žiadosť obžaloby sa na pojednávanie pred senát Špecializovaného trestného súdu postavil svedok Ivan Cvik. Ten v minulosti obdržal od obžalovaného M. Kočnera zmenku vystavenú na sumu približne 26,3 milióna eur.

I. Cvik mal zmenku v zalepenej nepriehľadnej obálke, ktorú od 28.júna 2017 do 30.8.2017 držal schovanú pod koberčekom vo svojom aute. Na pokyn M. Kočnera ju mal v čase trvania jeho dovolenky ponúknuť odkúpenie zmenky subjektom či investorom, ktoré o ňu budú mať záujem.

Zmenka z toalety

Svedok I. Cvik, ktorý sa podľa jeho vlastných slov živí „analýzou informácií“, sa s M. Kočnerom pozná dlhší čas, má kriminálnu minulosť, bol súdený za ekonomickú trestnú činnosť. So súdeným podnikateľom sa stretol viackrát za účelom riešenia problémov s vlastnými spoločnosťami. „Viackrát mi rozumne poradil. Jeho názor a pomoc som považoval za správny,“ povedal I. Cvik. Okrem iného mu obvinený M. Kočner povedal, aby nikomu nedôveroval.

Na základe vzájomného kontaktu a „gentlemanskej dohody“ svedka a obžalovaného sa mal I. Cvik podieľať na sprostredkovaní predaja jednej zo zmeniek. „Od obžalovaného som ju dostal na toalete hotela River park v Bratislave. Odfotil som si ju aj do telefónu,“ povedal svedok.

Zmenka, ktorú obdržal I. Cvik, bola podľa neho originálom. „Podľa mojej vedomosti sa na 99 percent jednalo o originál.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 3

Tagy Marian Kočner, zmenky