Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Podnikateľ Mojto, ktorý dal kedysi Markíze pôžičku, o zmenkách nevedel

05.11.2019, 09:32 | TASR

František Mojto, ktorý v utorok vypovedal pred senátom Špecializovaného trestného súdu v kauze televíznych zmeniek, tvrdí, že o zmenkách do ich medializácie nepočul. F. Mojto pracoval v 90. rokoch pre filmu Telefilm Eurokim, ktorá vtedy poskytla televízii pôžičku, ktorú neskôr vyplatil už vypočutý Ján Kováčik. Na utorkové pojednávanie sú predvolaní aj novinárka Nina Sobotovičová a podnikateľ Milan Fiľo.

  • Tlačiť
  • 2

Aktualizované o 11:10

Počas výsluchu F. Mojto uviedol, že Markíze poskytol pôžičku vo výške 35 miliónov korún. Za túto sumu bolo ručené 50-percentným podielom. „Vedel som, že jej hodnota spočíva v licencii. V tom čase veci verejne známe mi dávali istotu, že pôžička má hodnotu 50 percent licencie. Bol to môj interný odhad,“ uviedol F. Mojto.

To je v rozpore s verziou obžalovaných, ktorí tvrdia, že oficiálna suma 80 miliónov korún nemohla byť celou hodnotou za Markízu, a tým pádom vystavili dnes sporné zmenky. Podľa obžalovaných Mariana Kočnera a Pavla Ruska presahovala skutočná hodnota televízie 500 miliónov slovenských korún.

Podľa obžalovaného M. Kočnera je dôkazom vyššej hodnoty aj fakt, že F. Mojto poskytol pôžičku 35 miliónov korún bez toho, aby skúmal účtovníctvo Markízy alebo Gamatexu. „To znamená, že hodnota, ktorou sa ručilo, bola výrazne vyššia ako hodnota pôžičky,“ tvrdí M Kočner. F. Mojto pracoval pre firmu Telefilm Eurokim, ktorá poskytla Markíze pôžičku ešte v časoch, keď bola v televízii spoločníčkou Sylvia Klaus-Volzová.

N. Sobotovičová je novinárka, ktorá počas svojho štúdia urobila rozsiahly rozhovor s aktérmi v kauze Gamatex, ktorá predchádzala údajnému podpisu zmeniek. M. Fiľo je podnikateľ, ktorý mal kedysi v Markíze podiel.

V ostatných dňoch sa na pojednávaní v Ústave na výkon väzby Bratislava čítala komunikácia Mariana Kočnera cez aplikáciu Threema s rôznymi advokátmi, sudcami, podpredsedom Národnej rady SR Martinom Glváčom, ale aj s Alenou Zsuzsovou, ktorá je obžalovaná z objednávky vraždy Jána Kuciaka.

Neprehliadnite

Na utorkovom pojednávaní je prítomný obžalovaný M. Kočner. Bývalý riaditeľ Markízy P. Rusko, ktorý je z falšovania zmeniek taktiež obžalovaný, požiadal o konanie v neprítomnosti. Obaja obžalovaní v tejto kauze ešte spolu na súde neboli ani raz.

Obžalovaní M. Kočner a P. Rusko podľa obžaloby prokurátora po vzájomnej dohode s obvineným Štefanom Ághom, ktorého trestná vec bola vylúčená na samostatné konanie, vyhotovili štyri sfalšované zmenky.

Mali ich predložiť ako prílohy na vydanie platobných rozkazov. Obžalovaný P. Rusko dal súhlas na konanie v neprítomnosti. M. Kočner je obžalovaný aj v prípade vraždy novinára J. Kuciaka a v kauze spoločnosti Gatex z porušovania povinností pri správe cudzieho majetku.

  • Tlačiť
  • 2

Tagy Marian Kočner