Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Zmenkový proces prerušili. Súd sa musí poradiť

11.02.2020, 10:12 | TASR

Pojednávanie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v kauze falšovania zmeniek TV Markíza bolo prerušené do stredy (12. 2.). Súd si chce nechať čas na dlhšiu poradu, kým rozhodne o pokračovaní v dokazovaní, alebo pristúpení k záverečným rečiam. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Ján Šanta už nemá žiadne návrhy na dokazovanie. Je presvedčený o tom, že sa môže pristúpiť k záverečným rečiam.

  • Tlačiť
  • 5

Aktualizované o 16:45: Obhajoba obžalovaného Mariana Kočnera žiada ďalšie skúmanie podpisov spoluobžalovaného Pavla Ruska, konfrontácie viacerých svedkov aj vypočutie nových. Chcela by tiež testovať metódy znalkyne, ktorá už podpisy Pavla R. skúmala.

Skončenie dokazovania podporuje aj splnomocnenec Markízy Daniel Lipšic. „Domnievame sa, že skutkový stav bol preukázaný mimo dôvodnú pochybnosť svedeckými a znaleckými výpoveďami. Navrhujeme, aby súd odmietol tieto dôkazy vykonať,“ skonštatoval.

Rusko odišiel ešte skôr

Obžalovaný v kauze falšovania zmeniek a bývalý riaditeľ TV Markíza Pavol Rusko odišiel z hlavného pojednávania, keď senát Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) schválil jeho žiadosť o konanie v neprítomnosti. Proces označil za tendenčný a manažovaný americkou ambasádou.

„Rozhodol som sa odísť na protest proti tomu, ako je vedený tento súdny spor. Vieme, že nám budú všetky dôkazy odmietnuté,“ povedal obžalovaný. Rozsudok je podľa neho napísaný dopredu, spolieha sa na Najvyšší súd v prípadnom odvolacom konaní.

Obžalovaný exriaditeľ televízie od začiatku procesu avizuje svedkov, ktorí potvrdia verziu obhajoby. Zatiaľ z nich bola vypovedať exmanželka obžalovaného Viera Rusková. O zmenkách podľa vlastných slov vedela, na vlastné oči ich nevidela. Mená ostatných svedkov má podľa obžalovaného súd, médiám ich povedať nechcel.

Neprehliadnite

Rusko mal zmenky podpísať naschvál inak

Pavol Rusko sa vyjadril aj k jeho podpisom. Odkázal pritom na výpovede písmoznalcov. Tí spomínali motiváciu podpisujúceho, ktorá môže ovplyvniť podpis. Pavol Rusko tvrdí, že sa na zmenky podpísal naschvál inak, aby ich mohol zaprieť pred jeho vtedajšou zahraničnou ochrankou.

Nechcel, aby sa dozvedela o sume 500 miliónov korún, ktorú Marianovi Kočnerovi sľúbil. Obával sa, že to v podsvetí vyvolá vojnu o peniaze. „Ja som to podpísal bez ich vedomia a poza ich chrbát,“ zdôvodnil Pavol Rusko, prečo o zmenkách a riešení sporu o televíziu nikomu nepovedal.

Kočner sa vyjadruje ku vykonaným dôkazom

Proces pokračuje naďalej v jeho neprítomnosti. Marian Kočner sa vyjadruje ku vykonaným dôkazom, pri ktorých nebol prítomný.

Obžalovaní Marian Kočner a Pavol Rusko podľa obžaloby prokurátora po vzájomnej dohode s obvineným Štefanom Ághom, ktorého trestná vec bola vylúčená na samostatné konanie, vyhotovili štyri sfalšované zmenky. Mali ich predložiť ako prílohy na vydanie platobných rozkazov.

Marian K. je obžalovaný i z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka a v kauze spoločnosti Gatex z porušovania povinností pri správe cudzieho majetku. Pavol R. je obžalovaný z objednávky vraždy Sylvie Klaus-Volzovej.

  • Tlačiť
  • 5