Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Kažimír zníži daň zo zisku firiem, cigarety naplnia kasu viac

12.07.2016, 15:00 | ČTK

Slovensko chystá nižšiu daň zo ziskov podnikov, naopak plánuje zvýšiť spotrebnú daň z tabakových výrobkov, zdvojnásobiť zvláštne zdanenie firiem z regulovaných sektorov ekonomiky a zdaniť dividendy. Vyplýva to z návrhov niekoľkých zákonov, ktoré zverejnilo slovenské ministerstvo financií.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy

cigarety

Pripravované zmeny vychádzajú z programového vyhlásenia vlády premiéra Roberta Fica.

Sadzba dane z príjmov právnických osôb podľa predlohy klesne od budúceho roka na 21 zo súčasných 22 percent. To by znamenalo ďalší pokles po tom, čo predchádzajúci Ficov jednofarebný kabinet na konci roka 2012 najskôr presadil zvýšenie firemnej dane na 23 z 19 percent a neskôr ju znížil na terajšiu úroveň.

Ministerstvo financií navrhlo aj zdanenie dividend. Súčasne by Slováci z podielu na zisku firiem už nemali platiť odvody na zdravotné poistenie. Príjem štátu zo zdanenia dividend by mal byť v roku 2018 vyšší ako výpadok zo zníženia firemnej dane zo zisku a zo zrušenia zdravotných odvodov z dividend.

Slovenské firmy z vybraných sektorov ekonomiky, ako napríklad z odvetvia energetiky, telekomunikácií, poisťovníctva a farmácie, by naďalej mali platiť zvláštnu daň. Ministerstvo financií tiež navrhlo jej zdvojnásobenie na 8,712 percenta ročne zo zisku nad tri milióny eur.

Zvláštny odvod mali spomínané firmy pôvodne platiť len do konca roka 2013, predchádzajúca vláda platnosť zákona posunula do konca tohto roka. Po novom ministerstvo financií s obmedzenou platnosťou tejto dane už neráta, štát by si tak mal ročne prilepšiť o 76 miliónov eur.

Slovenské ministerstvo financií už skôr tiež navrhlo zachovať mimoriadne zdanenie komerčných bánk na súčasnej úrovni do konca roka 2020.

Na Slovensku si zrejme priplatia aj fajčiari. Ministerstvo ráta so zvýšením spotrebnej dane z cigariet a iných tabakových výrobkov v dvoch krokoch, spolu o asi osem až desať percent.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy cigarety

Diskusia (0 reakcií)