Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Znalkyňa o zmenkách: Minimálne dva podpisy boli pravdepodobne antedatované

27.01.2020, 10:05 | TASR

Znalkyňa z oblasti grafickej diagnostiky Tatiana Dugovičová potvrdila závery znalcov Geralda LaPorteho a Pavla Masaryka, že sa vek sporných zmeniek nedá určiť bližšie než tak, že sú aspoň dva roky staré. Vypovedala to pred senátom Špecializovaného trestného súdu v kauze falšovania zmeniek TV Markíza.

  • Tlačiť
  • 0

Článok bol aktualizovaný o 12:30 v celom rozsahu:

„Nebolo možné stanoviť vek sporných zmeniek,“ uviedla T. Dugovičová s tým, že mohli vzniknúť v roku 2000, ako tvrdia obžalovaní, aj v roku 20016, ako hovorí obžaloba.

Po výpovedi znalkyne Barbory Geistovej Čakovskej, podľa ktorej sú pravdepodobne minimálne dva podpisy obžalovaného Mariana Kočnera antedatované, pripomenula právna zástupkyňa TV Markíza Lucia Tandlich komunikáciu Mariana Kočnera z aplikácie Threema. Podľa nej sa v nej pýta advokáta Andreja Šabíka, kedy boli sporné listiny podpísané. Mal mu odpísať, že v apríli 2016, čo podporuje verziu obžaloby.

Neprehliadnite

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Ján Šanta poznamenal, že dôkazy treba hodnotiť vo vzájomnej súvislosti. Poukázal tiež na to, že v bežnej praxi sa ako porovnávací materiál používa bežne 30 podpisov, čo potvrdila aj znalkyňa. „My sme predložili desaťnásobok,“ povedal J. Šanta v reakcii na spochybňovanie porovnávacieho materiálu obžalovaným Marianom Kočnerom.

V čase, keď sa ešte dalo chemickým skúmaním zistiť vek zmeniek, ich Marian Kočner k nedal k dispozícii protistrane. Zmenky boli vtedy súkromnoprávnym sporom na Okresnom súde Bratislava V. Sudkyňa Zuzana Maruniaková, ktorú mal Marian Kočner podľa komunikácie z Threemy ovplyvňovať, vek zmeniek neskúmala a dala v spore za pravdu Marianovi Kočnerovi.

Obžalovaní Marian Kočner a Pavol Rusko podľa obžaloby prokurátora po vzájomnej dohode s obvineným Štefanom Ághom, ktorého trestná vec bola vylúčená na samostatné konanie, vyhotovili štyri sfalšované zmenky. Mali ich predložiť ako prílohy na vydanie platobných rozkazov.

Marian Kočner je obžalovaný z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka a v kauze spoločnosti Gatex z porušovania povinností pri správe cudzieho majetku. Pavol R. je obžalovaný z objednávky vraždy Sylvie Klaus-Volzovej.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy Marian Kočner, Markíza, Pavol Rusko, zmenky

Diskusia (0 reakcií)