Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Znížená daň sa netýka rožkov či ovocia. Ďalšie potraviny môžu podľa Fica pribudnúť

03.01.2016 | SITA

Okruh potravinárskych výrobkov, na ktoré sa od 1. januára vzťahuje nižšia sadzba dane z pridanej hodnoty, by sa mohol v budúcnosti rozšíriť, naznačil premiér Robert Fico. Počínanie vlády označil opozičný poslanec Zsolt Simon za lov voličov na lacnejší chlieb.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 2

O možnom rozšírení okruhu potravín, na ktoré by sa mohla vzťahovať znížená daň, hovoril premiér počas nedeľného brífingu, keď si bol v jednom zo seneckých supermarketov skontrolovať aplikáciu zníženia DPH na základné potraviny v praxi. Podľa R. Fica je však najprv potrebné počkať, ako bude historicky prvé zníženie dane reálne fungovať, neskôr sa môže diskutovať o budúcnosti zdaňovania potravín.

„Pokiaľ by sme mali k dispozícii väčší objem finančných prostriedkov, možno by sme išli ďalej. Ale je to prvé historické zníženie DPH na potraviny, preto nás celkom zaujíma, ako sa bude zníženie v praxi realizovať, či prinesie efekt, ktorý očakávame, a potom po vyhodnotení tohto rozhodnutia sa môžeme ďalej baviť o budúcnosti, čo budeme ďalej s daňou tohto typu robiť,“ povedal premiér.

V prípade účasti Smeru-SD vo vláde to však zrejme v tomto roku nebude. R. Fico vidí v roku 2016 iné priority. Podľa neho je potrebné počkať na koniec roku 2016, aký bude praktický výsledok zníženej sadzby DPH po roku jej fungovania. Ak sa potvrdia očakávané pozitívne efekty na producentov potravín či vo zvýšenej spotrebe týchto produktov, bude podľa neho priestor o rozšírení zníženej DPH hovoriť.

Od začiatku roka 2016 sa znížila sadzba dane z pridanej hodnoty z 20 na desať percent na čerstvé a chladené hovädzie mäso, čerstvé a chladené bravčové mäso, čerstvé a chladené mäso z oviec a kôz, hydinové mäso čerstvé alebo chladené a taktiež čerstvé alebo chladené králičie mäso. Súčasťou zoznamu sú aj živé ryby a čerstvé a chladené sladkovodné ryby. Z rybaciny Smer-SD presadil nižšiu daň aj na rybie filé a ostatné rybie mäso zo sladkovodných rýb. Z mliečnych výrobkov sa do zoznamu vybraných potravín so zníženou sadzbou dostali iba samotné mlieko a maslo. Zoznam dopĺňa obyčajný chlieb.

Ako na brífingu dodal minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek, v prípade veľkých obchodných sietí sa tak nižšia DPH vzťahuje na stovky predajných položiek. Pri všetkých by pritom mala byť aj informačná cena potravinárskeho výrobku s pôvodnou sadzbou 20 percent.

Zníženie cien podľa Ľ. Jahnátka sledujú monitorovacie tímy, ktoré v každom kraji kontrolujú zhruba dve desiatky predajní. Zatiaľ však žiadne problémy neevidujú. Podľa ministra obchodníci veľmi zodpovedne pristúpili k zníženiu DPH a neprišlo k neodôvodnenému zvýšeniu cien.

Na vyhlásenia premiéra R. Fica a ministra Ľ. Jahnátka reagoval aj podpredseda strany Most-Híd Zsolt Simon, podľa ktorého je určovať, ktoré potraviny sú luxusné a ktoré základné, výsmech občanom zo strany vlády. Taktiež doplnil, že luxusné potraviny sú zaťažené vyššou DPH a za také považuje vláda Roberta Fica napríklad aj obyčajné rožky či pre ľudské zdravie dôležité ovocie a zeleninu.

Zsolt Simon vo svojej reakcii na výstup premiéra Fica pripomenul, že ešte v roku 2014, keď sa ekonomike začalo dariť, navrhoval znížiť DPH na všetky potraviny o desať percent. Vtedy to ale vláda Roberta Fica odmietla. „Dnes, dva mesiace pred voľbami, si tým Smer robí volebnú kampaň za peniaze nás všetkých,“ dodal Z. Simon.

Poslanec upozorňuje aj na to, že súčasná vláda všetkým občanom SR prostredníctvom zníženej DPH na vybrané potraviny odpustí spolu za rok približne 80 miliónov eur. „Ak si vezmeme do úvahy fakt, že ide o porovnateľný, skôr však nižší objem peňazí, ktorý za rovnaké obdobie dvanástich mesiacov zarobia na štátnych zákazkách sponzori a osoby blízke Smeru, ide iba o kvapku v mori,“ dodal poslanec Mostu-Híd.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 2

Tagy DPH, potraviny, Robert Fico