Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Zomrel ekonóm a matematik John Nash, poznáte ho z filmu Čistá duša

24.05.2015, 16:23 | Jozef Tvardzík | © 2015 News and Media Holding

Získal Nobelovu cenu a stal sa inšpiráciou pre film Čistá duša, prišiel o život pri autonehode.

  • Tlačiť
  • 0

Matematik a ekonóm John Nash zomrel po autonehode v taxíku v americkom štáte New Jersey. Držiteľ Nobelovej ceny za ekonómiu mal 86 rokov.

Nehodu neprežila ani Nashova manželka Alicia (82). Obaja podľahli zraneniam, ktoré utrpeli pri havárii taxíka, ktorým cestovali. Podľa portálu NJ.com nemali zapnuté bezpečnostné pásy. Na vine mal byť iný vodič vozidla, ktorý pri predbiehaní nezvládol riadenie. Vodič taxíka bol prevezený len s ľahkými zraneniami do nemocnice v New Brunswicku. 

Alice Nash sa dlhé roky starala o svojho chorého manžela. Manželia mali syna Johna, ktorému lekári rovnako diagnostikovali schizofréniu. 

„Moje srdce je spoločne s Alicou a Johnom. Bola s ním skvelá spolupráca,“ napísal na sociálnu sieť Twitter Russell Crowe, ktorý si J. Nasha v snímke Čistá duša zahral.

Film dojemne opisuje o príbeh o živote matematického génia Johna F. Nasha, ktorý od mladosti trpel ťažkou schizofréniou, no napriek tomu získal Nobelovu cenu v roku 1994 za prínos k teórii hier. 

J. Nash zaviedol v teórii hier rozlíšenie medzi kooperatívnymi a nekooperativními hrami. Jeho hlavným príspevkom bola formulácia všeobecného riešenia nekooperatívnej hry s ľubovoľným počtom hráčov, ktorí majú ľubovoľné preferencie. Toto riešenie poznáme ako takzvanp Nashovu rovnováhu.

V Nashovej rovnováhe sú očakávania všetkých hráčov splnené a ich zvolené stratégie sú optimálne. S pomocou nekooperatívnych hier je napríklad analyzovaný problém oligopolov, ktoré v dôsledku nezákonnosti takéhoto kroku nemôžu uzavrieť záväzné dohody. Inak povedané: Podniky alebo jednotlivci konajú tak, aby zohľadnili konanie aj ostatných členov tímu. 

Vo filme Čistá duša teória hier bola prezentovaná na skupine kamarátov, ktorí sa chceli v bare zoznámiť so skupinou dievčat. Jedna z nich bola mimoriadne krásna, preto sa priatelia zhodli, že ju z výberového konania vynechajú. Ak by ju oslovili, nezískal by ju zrejme ani jeden. Výsledkom bol výber na základe kompromisu: „Čo je dobré pre mňa, to je dobré pre celú skupinu“.

Teória hier bola vysvetlená aj na takzvanej väzenskej dileme. Polícia zadržala dvoch podozrivých a drží ich oddelene. Dôkazy, ktoré má polícia, nie sú dostatočné pre usvedčenie, takže sa musí spoliehať na priznanie podozrivých. 

Ak sa priznajú obaja, budú odsúdení na dva roky. Ak jeden udá druhého a druhý zostane mlčať, bude udavač voľný a druhý odsúdený napríklad na päť rokov. Ak obaja zostanú mlčať, súdy respektíve polícia ich odsúdi za drobnejšie priestupky na pár mesiacov.

Ani jeden zadržaný si však nemôže byť istý, čo zvolí ten druhý a nastáva dilema: hovoriť alebo mlčať? Mafia, ktorá svojim členom odporúča polícii nič nehovoriť, si zrejme preštudovala základy teórie hier, na ktorej J. Nash postavil kariéru.   

  • Tlačiť
  • 0

Diskusia (0 reakcií)