Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Zoznam podpory broadbandu je na svete

02.12.2009, 17:01 | Jozef Andacký | © 2009 News and Media Holding

Vybrané obce sa môžu uchádzať o podporu širokopásmového internetu

  • Tlačiť
  • 0

Takmer tri mesiace sa eTrend snaží dopátrať k zoznamu obcí, ktoré dostanú šancu získať európske peniaze na širokopásmové internetové pripojenie, broadband. Ľudia na Úrade vlády, ktorí sú za tento projekt zodpovední, sa doteraz vždy zmohli len na prísľub, že ho poskytnú. Zoznam napokon eTrend získal z neoficiálnych zdrojov.

Vláda v rámci eurofondového informatizačného programu vyčlenila na podporu broadbandu v odľahlých regiónoch 113 miliónov eur.

Zhruba polovica sumy má ísť na vybudovanie optických, metalických a bezdrôtových sietí vo vybraných lokalitách. Za zvyšok sa zabezpečí konektivita, čiže pripojenie nových sietí (a ďalších vytipovaných oblastí) do celoslovenskej telekomunikačnej infraštruktúry.

Kým o peniaze z prvej časti sa budú môcť uchádzať obce, druhá časť projektu má prebehnúť v réžii prakticky neznámej Národnej agentúry pre sieťové a elektronické služby.

Štúdiu vykonateľnosti pre broadbandový projekt vypracovala konzultačná spoločnosť KPMG. Jeho prílohou mal byť zoznam bielych miest – obcí, kde obyvatelia nemajú žiadnu možnosť broadbandového pripojenia. A teda sa budú môcť uchádzať o podporu z európskych štrukturálnych fondov. Na webe vládneho úradu táto príloha zverejnená nebola.

Zoznam bielych miest, kľúčový dokument broadbandového megaprojektu, zahŕňa i lokality, v ktorých je dostupný internet cez Wifi a mobilné širokopásmové služby. Znamená to, že eurofondy môžu priamo vstúpiť do biznisu lokálnych providerov a mobilných operátorov, ktorý tam už poskytujú prístup do internetu.

Zoznam, ktorý má eTrend k dispozícii, popisuje „stav 01/2009“. Sú v ňom i obce, ktoré napríklad Slovak Telekom v poslednom období pokryl broadbandovou technológiou DSL. Či má vládny úrad k dispozícii aktuálnejší prehľad, eTrend zisťuje.

Zoznam bielych miest si môžete stiahnuť tu.

Foto na titulke - Milan Illík

  • Tlačiť
  • 0

Tagy eurofondy, internet

Diskusia (0 reakcií)