Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Zrušenie amnestií je len prvý krok, varuje Kiska

01.06.2017, 17:30 | TREND.sk | ČTK | SITA

Prečítajte si najdôležitejšie udalosti dňa v skratke TREND.24: Česko patrí k najmierumilovnejším krajinám sveta

  • Tlačiť
  • 5

Tagy

TREND.24

Takmer dvetisíc dovolenkových charterových letov sa uskutoční na Letisku M. R. Štefánika v Bratislave v najvyťaženejšom letnom dovolenkovom období, ktoré sa naplno začína práve v júni a trvá do októbra. Najviac, zatiaľ 473 letov, je naplánovaných do tureckej Antalye a z nej. Najsilnejším mesiacom bude už tradične júl, počas ktorého využijú dovolenkári 594 odletov do dovolenkových letovísk a príletov z nich.

Jedna z najsledovanejších dražieb v Bratislave speje do tretieho dejstva. Obchodný dom, ktorého majiteľom je rodina Galanovcov, sa bude predávať už v treťom kole dražby. Oproti tomu prvému cena padla na polovicu.

Budova polyfunkčného domu GalanZdroj: Nábytok Galan

Čaro sociálnych sietí objavuje po slovenskej polícii aj Železničná spoločnosť Slovenskej republiky (ZSSK), ktorá od júna začína informovať o meškaní vlakov prostredníctvom Twitteru. Tweety budú zároveň preklápané aj na Facebookovom profile v samostatnej záložke.

Zrušenie amnestií je len prvý krok. Druhý krok je však nemenej dôležitý, a síce aby páchatelia hanebného činu boli odsúdení. Prezident Andrej Kiska tak na štvrtkovom brífingu reagoval na rozhodnutie Ústavného súdu SR, ktorý potvrdil zrušenie Mečiarových amnestií. Občania Slovenska majú podľa A. Kisku veľké očakávania. „Nesmieme dovoliť, aby tak ako pri iných kauzách sa nás za rok, za dva alebo za päť spýtali, ako je možné, že zase nikto nie je odsúdený,“ povedal A. Kiska.

Neprehliadnite

V kauze možných DPH únikov v stavebnej firme Dúha môže ísť podľa prezidenta daniarov až o tri milióny eur. Čo v čase fungovania kontrolného výkazu DPH a po vlaňajšom zadržaní účtovníctva Dúhy vyvoláva mnohé otázniky, ako sa v skutočnosti využívajú najsilnejšie nástroje proti daňovým únikom.

Vo vedení Fun rádia nastane od júla zmena. Vo funkcii generálneho riaditeľa končí Patrik Ziman. Nahradí ho súčasný programový riaditeľ Rastislav Dutka. P. Ziman pôsobil vo Fun rádiu na poste generálneho riaditeľa 12 rokov. S rádiom úplne nekončí, ďalej bude pôsobiť ako konzultant.

Zväz hotelov a reštaurácií SR (ZHR) inicioval zmeny vyhlášky, ktorá upravuje predaj tepelne neupraveného mäsa, napríklad tatárskeho bifteku. Novela vyhlášky je platná od 1. júna. Informoval o tom generálny manažér ZHR Marek Harbuľák.

Nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily zostáva na Slovensku najväčším problémom trhu práce. Kým počet firiem, ktoré naberajú ľudí, sa stabilizoval, počet tých, ktoré prepúšťajú, neustále klesá. Tieto trendy sa podpísali aj pod rast hodnoty Job Market Ratingu, ktorý na kvartálnej báze od minulého roka pripravuje personálno-poradenská spoločnosť Wincott People. Aktuálna hodnota Job Market Ratingu za druhý kvartál tohto roka dosiahla úroveň 46,5 bodu a medzikvartálne stúpla o 0,5 bodu.

Česká republika patrí k najmierumilovnejším krajinám sveta, medzi 163 hodnotenými štátmi je šiesta najlepšia. Vyplýva to zo Svetového mierového indexu (GPI), ktorý vo štvrtok uverejnil britský Inštitút pre hospodárstvo a mier (IEP). Od roku 2008 je každoročným víťazom Island. Index mieru je výsledkom hodnotenia v 23 kategóriách, akými sú napríklad miera kriminality, jednoduchý prístup k zbraniam, veľkosť armády, vzťahy so susednými krajinami, miera nátlaku politického systému alebo mierumilovnosť demonštrácií.

Zdroj: TREND.sk / Adrián Berecz

Ruské ministerstvo obrany ukončilo vyšetrovanie leteckej katastrofy z konca minulého roka, keď sa neďaleko letoviska Soči zrútilo lietadlo s členmi slávneho súboru Alexandrovovcov. Podľa vyšetrovania bola pravdepodobnou príčinou chyba pilota, ktorý krátko po štarte stratil orientáciu.

Život štvrtiny detí na svete je poznamenaný problémami spôsobenými chorobami, vojnovými konfliktmi, predčasnými svadbami alebo nedostupnou školskou dochádzkou. Vyplýva to zo správy organizácie Zachráňte deti (Save the Children). Najhoršia situácia je podľa autorov správy v západnej a strednej Afrike. Najlepšie životné podmienky majú deti v Nórsku, Slovinsku a Fínsku, na chvoste rebríčka sú Angola alebo Mali. V rozvojových krajinách žije v nevyhovujúcich podmienkach 700 miliónov detí.

V Kodani je už toľko cyklistov, že dánska metropola inštaluje osobitné elektronické informačné cedule, ktoré majú zabrániť zápcham na cyklotrasách. Radnica tvrdí, že ide o svetovú premiéru, uviedla stanica Danmarks Radio. Mesto zatiaľ zaviedlo päť panelov, ktoré budú umiestnené na strategických bodoch 390 kilometrov cyklotrás.

TREND_24_kruh_logo

Prehľad kľúčových udalostí z ekonomiky a biznisu TREND.24 vychádza každý deň o 17:30.

Objednajte si RSS feed a pozrite si staršie vydania.

  • Tlačiť
  • 5

Tagy TREND.24