Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Zrušením diaľničných známok môže prísť NDS o desiatky miliónov eur

21.02.2020, 11:00 | TASR

Diskusia o skrátenom legislatívnom konaní k návrhu zákona o zrušení diaľničných známok odštartovala v piatok štvrtý rokovací deň 58. schôdze Národnej rady (NR) SR.

  • Tlačiť
  • 5

V úvode schôdze parlamentu vystúpil k návrhu na zrušenie diaľničných známok nezaradený poslanec Miroslav Ivan, ktorý konštatoval, že žiadna z podmienok na zrýchlený režim k tomuto návrhu nebola splnená. V pléne sa nachádza len zopár poslancov.

Neprehliadnite

M. Ivan podotkol, že ako zlý nápad označil zrušenie diaľničných známok aj samotný minister dopravy Árpád Érsek (Most-Híd). Zdôraznil, že forma, akou sa predkladá tento návrh, je "hanbou" pre túto vládu. Označil to ako „sociálny balík“.

Národná diaľničná spoločnosť (NDS) podľa neho príde zrušením diaľničných známok o desiatky miliónov eur ročne, ktoré budú chýbať na opravu a údržby diaľnic a rýchlostných ciest. „My potrebujeme dať viac peňazí do ciest a vy z nich ešte beriete,“ zdôraznil M. Ivan. Tento návrh podľa neho nesmie prejsť „v žiadnom prípade“.

Pripomenul tiež autodopravcov, ktorí štrajkovali pre zlepšenie podmienok v tomto sektore. Vláda po rokovaniach schválila určité zľavy na dani z motorových vozidiel. M. Ivan však dodal, že tento návrh zákona zostal na vláde.

„Ten návrh tu mal byť, tam hrozia hospodárske škody,“ vyhlásil s tým, že tento návrh mal byť momentálne prerokúvaný v skrátenom režime. „A za ten by sme zahlasovali všetci, predpokladám,“ dodal.

Opatrenie presadzuje vládna SNS. Predseda NR SR a SNS Andrej Danko v pléne zdôraznil, že ak sa na Slovensku neurobí systémová zmena, nikdy diaľničná sieť dobudovaná nebude.

„Berte to, prosím, len ako prínos pre ľudí, ktorí stoja v zápchach,“ zdôvodnil Danko s tým, že to nemalo za cieľ „ublížiť“ NDS.

  • Tlačiť
  • 5

Tagy diaľničné známky, NDS, SNS