Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Zúčtovanie za Panama Papers na Islande: Nový premiér a predčasné voľby

07.04.2016, 20:38 | SITA | ČTK | TREND.sk

Islandský minister pre rybolov a poľnohospodárstvo Sigurdur Ingi Jóhannsson oznámil, že prezident vo štvrtok schválil návrh, na základe ktorého sa má stať novým premiérom Islandu. Na poste nahradí expremiéra Sigmundura Davíða Gunnlaugssona, ktorý premiérske kreslo opustil kvôli zapleteniu do škandálu Panama Papers. Na jeseň sa budú v krajine konať predčasné parlamentné voľby.

  • Tlačiť
  • 0

S. I. Jóhannsson oznámil novinárom správu, keď vyšiel zo sídla prezidenta Ólafura Ragnara Grímssona. Taký je výsledok vývoja, ktorý prebiehal na Islande počas niekoľkých posledných dní, teda odvtedy, čo doterajší premiér S. D. Gunnlaugsson ponúkol svoju demisiu, keď vyšlo najavo, že vlastní účty v daňovom raji. Ešte v utorok večer S. D. Gunnlaugsson svoje ohlásené odstúpenie vysvetľoval tak, že postu sa vzdá len dočasne. Po stredajšom rokovaní parlamentných strán však nakoniec rezignoval.

S. I. Jóhannsson novinárom povedal, že získal prezidentovu podporu a to je „dobrá vec", pretože stredopravej vládnej koalícii to umožní pokračovať v práci. S. I. Jóhannssona navrhol za svojho nástupcu práve S. D. Gunnlaugsson, a to ešte pred štvrtkovým oficiálnym podaním demisie. Minister pre rybolov potreboval súhlas prezidenta, aby sa mohol ujať úradu.

Na jeseň, teda pol roka pred koncom volebného obdobia, avizoval predčasné voľby. Presný dátum však zatiaľ nie je stanovený, informoval portál Iceland Review.

Nový islandský premiér S. I. Jóhannsson (vľavo)Zdroj: SITA/AP

Vládna koalícia však čelí vážnemu odporu v parlamente. Opozičné strany vo štvrtok predložili nový návrh na vyslovenie nedôvery vláde a vyzvali na čo najrýchlejšie usporiadanie volieb. Prvý návrh na vyslovenie nedôvery premiérovi S. D. Gunnlaugssonovi a jeho kabinetu podala opozícia už v pondelok.

V novom návrhu nie je uvedené meno S. D. Gunnlaugssona, ale týka sa celej vlády, napísal portál Iceland Review. Podľa neho opozičným stranám vadí predovšetkým to, že sa vláda rozhodla zotrvať pri moci v prakticky nezmenenom zložení a že voľby by sa mali konať až za pol roka.

Neprehliadnite

Vládnu krízu na Islande vyvolalo v nedeľu zverejnenie Panama Papers (Panamských papierov). Podľa nich kúpili S. D. Gunnlaugsson a jeho manželka Anna Sigurlaug Pálsdóttirová firmu v daňovom raji na Britských Panenských ostrovoch, ktorú používali na investície v miliónoch dolárov. Keď sa S. D. Gunnlaugsson stal v roku 2009 poslancom, svoj 50-percentný podiel vo firme zamlčal. O osem mesiacov neskôr tento podiel predal manželke za jeden dolár.

Spoločnosť mala významný podiel v troch veľkých islandských bankách, ktoré v dôsledku finančnej krízy skrachovali. S. D. Gunnlaugsson je z tohto dôvodu obviňovaný z konfliktu záujmov. Po tom, čo sa v roku 2013 stal islandským premiérom, viedol rokovanie o budúcnosti týchto bánk s veriteľmi.

V stredu večer demonštrovali tretí deň po sebe v Reykjavíku proti vláde tisícky Islanďanov. Protestujúci hádzali na budovu parlamentu vajíčka a banány.

Kríza sa zdá byť pre súčasnú vládu zatiaľ zažehnaná, pretože vládna koalícia má v parlamente pohodlnú väčšinu a hlasovanie o nedôvere tak podľa nového premiéra prečká.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy Island, Panama papers

Diskusia (0 reakcií)