Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Zvrátený ruský humor: Ľudia vymýšľajú familiárne názvy zbraniam hromadného ničenia

03.03.2018, 20:26 | ČTK

Trvalo to iba jeden deň a Rusi zavalili ministerstvo obrany svojimi návrhmi názvov nových zbraní v reakcii na výzvu prezidenta Vladimira Putina z jeho štvrtkového posolstva.

  • Tlačiť
  • 0

K návrhom patria napríklad: Kraken pre podmorský dron schopný spustošiť mocným jadrovým výbuchom celé pobrežie či Balalajka pre futuristickú jadrovú strelu schopnú neobmedzene krúžiť po celom svete.

Mnoho príspevkov podľa agentúry AP vyjadruje ironický čierny humor, ktorý je pre Rusov príznačný. Ktosi navrhol pokrstiť spomínanú strelu ako Sankcie, v narážke na západné ekonomické sankcie proti Rusku za anexiu Krymu a podporu separatistov na Ukrajine. Ďalší návrh - Rozmrazovač - sprevádza sarkastická poznámka, že konečne pomôže ohriať vzťahy medzi Ruskom a Spojenými štátmi.

Krakena ako bájneho obrieho hlavonožca schopného potápať celé lode spopularizovala séria filmov o Pirátoch z Karibiku. Rusom sa zrejme zdá, že celkom dobre odráža povahu záludného drona, ktorý sa má bez povšimnutia prikradnúť k brehom s ťažkou jadrovou hlavicou. Pomenovať „neviditeľnú“ strelu s jadrovým pohonom Balalajka po ľudovom hudobnom nástroji zase zapadá do dlhej ruskej tradície dávať niektorým z najstrašnejších zbraní nevinne znejúce mená.

Neprehliadnite

V návrhoch sa objavili aj nepublikovateľné výrazy. Mnoho ďalších odrážali pocity vlastenectva, teda zbrane mali niesť mená slávnych ruských vojvodcov či samého Putina. Šéfredaktorka propagandistickej televízie RT Margarita Simoňjanová navrhla novú strelu pokrstiť Voloďa, lebo to „znie rusky, úctivo aj žartovne a aj s narážkou“.

Ministerstvo obrany podľa agentúry RIA Novosti už dostalo vyše 60-tisíc návrhov - a každú hodinu prichádzajú tri tisícky ďalších. O najpodarenejších návrhoch sa má hlasovať.

Vládca autonómneho Čečenska Ramzan Kadyrov navrhol pomenovať strelu s jadrovým pohonom Palmýra, podľa historického sýrskeho mesta, ktoré sa podarilo dobyť späť z rúk bojovníkov islamského štátu (IS) s pomocou ruského letectva. Sama Palmýra v bojoch značne utrpela. „Názov strely by si mal uctiť našich chlapcov, ktorí padli v Sýrii,“ uviedol R. Kadyrov, podľa ktorého „ruské víťazstvo v Palmýre znamenalo obrat v boji proti IS“.

Ruskí diplomati sa snažia rozšíriť súťaž aj za hranice Ruska: ruské veľvyslanectvo vo Washingtone na Twitteri preposlalo odkaz na web ministerstva obrany.

V. Putin v piatok na zhromaždení v Kaliningrade pokračoval vo vychvaľovaní nových zbraní, ktorých schopnosti podľa neho hraničia so sci-fi. Podvodný dron sa podľa neho pohybuje rýchlejšie než akákoľvek existujúca hladinové loď. Hypersonické zariadenie zase lieta „dvadsaťnásobkom rýchlosti zvuku“ a vie robiť manévre v rozsahu tisícok kilometrov „hore a dole a sprava doľava“. Iné krajiny sa vraj o čosi podobné tiež pokúšali, ale Rusom sa to po dlhom vývoji nakoniec podarilo vďaka novým materiálom.

Akokoľvek súťaž o pomenovanie nových zbraní pokračuje, ruskí predstavitelia trvajú na tom, že Putinova reč nemala vyhlásiť nové preteky v zbrojení, ale varovať Washington, aby sa správal k Rusku ako k rovnoprávnemu partnerovi.

„Rusko nemá v úmysle vstúpiť do pretekov v zbrojení,“ vyhlásil Putinov hovorca Dmitrij Peskov. Dodal, že cieľom nových zbraní je zachovať strategickú rovnováhu síl, ktorá je nevyhnutná pre udržanie mieru a stability.

Pentagon uistil, že americká protiraketová obrana je pripravená ochrániť krajinu, ale nie je zameraná proti Rusku.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy Rusko, Vladimir Putin, zbrojársky priemysel

Diskusia (0 reakcií)