Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

3 kroky, ako vám môže banka postupne zafinancovať výstavbu domu

24.05.2017, 00:00 | PR

Inzercia | Chcete stavať dom a nemáte ho čím založiť? Zistite, ako si môžete vybaviť hypotéku a stavať postupne.

  • Tlačiť

Dnes už viete postaviť dom v priebehu niekoľkých mesiacov - na jar začnete stavať a na Vianoce už bývate. Ako však postupovať v prípade, že si na stavbu domu potrebujete požičať od banky a nemáte nehnuteľnosť, ktorou by ste hypotéku založili?

Prvý krok: Musíte si kúpiť pozemok. Na ten vám banky požičajú zvyčajne 50 – 70 % z jeho hodnoty. Preto je potrebné, aby ste mali časť vlastných prostriedkov alebo aby ste mohli založiť aj ďalšiu nehnuteľnosť.

Druhý krok: Pred začiatkom stavby si musíte vybaviť stavebné povolenie. Bez neho nemôžete začať stavať, ani požiadať o úver na výstavbu. Vybavenie povolenia riešite na príslušnom stavebnom úrade a môže to trvať 30 dní, no pokojne aj 6 mesiacov, keďže k nemu potrebujete veľa potvrdení a dokladov od rôznych spoločností (vodárne, elektrárne, atď.).

Tretí krok: Ak už vlastníte pozemok a máte vydané stavebné povolenie, v banke môžete požiadať o hypotéku. Jej čerpanie bude pravdepodobne postupné a peniaze vám budú poskytované podľa toho, o koľko zvýšite hodnotu vášho domu s pozemkom. Štandardne banka púšťa jednotlivé tranže (časť z celkovej výšky úveru) do 70  až 80 % z aktuálnej založenej hodnoty a posledné čerpanie zvyčajne prebehne až po kolaudácii nehnuteľnosti.  Počas obdobia, kedy postupne čerpáte hypotéku, platíte banke len úroky za vyčerpanú časť. To znamená, že až keď dočerpáte celý úver, následne začnete splácať úrok s istinou naraz.

Dokladovanie jednotlivých tranží:
Niektoré banky vyžadujú faktúry, inde stačia aktuálne fotografie a položkový rozpočet. Aj to môže byť jedným z faktorov, podľa ktorých by ste mali vyberať banku. Napríklad Tatra banka pri výstavbe od klienta požaduje k jednotlivým tranžiam iba aktuálnu fotodokumentáciu a položkový rozpočet zrealizovaných prác.

Bude vás zaujímať: Hypotéka online

  • Tlačiť

Tagy PR články