Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Aj rozparcelovanie zdedeného pozemku sa nemusí zdaniť

20.02.2014, 13:00 | Iveta Jobová, daňová poradkyňa

Zdedili sme s bratom pozemok asi pred 10 rokmi po rodičoch, vedený ako jedna veľká parcela. Avšak minulý rok sme si pozemok vysporiadali a rozdelili na dve časti, čiže vnikli nové parcely, ktoré sa zapísali na katastri. Chcela by som svoj  pozemok predať. Bola by som oslobodená od dane z predaja?

  • Tlačiť
  • 0

Ak ste zdedili pozemok po rodičoch asi pred 10 rokmi, spĺňate podmienku podľa § 9 zákona o dani z príjmov – príjmy oslobodené od dane, písm. a), pretože vlastníte nehnuteľnosť viac ako päť rokov od jej nadobudnutia.

Pozemok bol síce zapísaný ako jedna parcela, ktorý sa delil dvomi v roku 2013, zachoval si však svoj účel, tiež pomernú časť hodnoty. Dva novovzniknuté pozemky tak boli zapísané do katastra nehnuteľností na základe vašej dohody s bratom o vysporiadaní spoluvlastníctva.

Po rozdelení pozemku a jeho zapísaní do katastra, môžete s novým pozemkov nakladať sama a predať ho ako pôvodná vlastníčka, nie nová. Vzťahuje sa na vás prvotná dĺžka vlastníctva = viac ako päť rokov odo dňa nadobudnutia nehnuteľnosti. Preto budete oslobodená pri jeho predaji od dane z príjmov.  

Autor odpovede nepreberá zodpovednosť za správnosť a komplexnosť odpovede, keďže jej informácie o probléme sú obmedzené formuláciou otázky.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy daňová poradňa, daňové priznanie, poradňa

Diskusia (0 reakcií)