Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ak z požičovne, tak na dlho

02.11.2004, 10:01 | mk | © 2004 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 3

Pred dvomi týždňami sa verejnosti predstavila Slovenská požičovňa – firma, ktorá poskytuje bezúčelové pôžičky. Spoločnosť patrí do skupiny TatraCredit, ktorá prevádzkuje splátkové systémy Triangel a Quatro. Na rozdiel od nich však nováčik neviaže pôžičky na konkrétnu kupovanú vec.

Pri uvedení firmy jej predstavitelia nekonkretizovali úrok, za ktorý budú úvery poskytovať. Zverejnenie cenníka prisľúbili do dvoch týždňov. Svoj sľub dodržali, cenu uviedli vo forme prehľadu mesačných splátok.

Slovenská požičovňa poskytuje bezúčelové úvery od 10- do 50-tisíc korún pri maximálnej dobe splatnosti päť rokov. TREND po prepočte splátok zistil, že ročná úroková sadzba sa pri nich pohybuje od 28,8 do 57,9 %.

Najviac zaplatia tí klienti, ktorí si požičajú peniaze na najkratší možný čas, teda na pol roka. Bez ohľadu na to, aký veľký úver si vezmú, sadzba bude na hornej hranici uvedeného pásma.

Úročenie úveru postupne klesá s predlžujúcou sa splatnosťou. Najlacnejší úver má teda ten, kto si vezme úver až na päť rokov. V porovnaní so spotrebným úverom z banky však bude drahší.

Zástupcovia Slovenskej požičovne ubezpečovali, že ich ceny sa nebudú veľmi líšiť od úrokov v komerčných bankách (po zohľadnení poplatkov). Pravdu však mali iba čiastočne.

Cenám v bankách sa priblížia len v tom prípade, ak porovnávajú malý úver pri najdlhšej dobe splatnosti a uvažujú o klientovi, ktorý by mal v banke najhorší akceptovateľný rating. V tom prípade sa cena úveru (skutočný úrok vrátane poplatkov) môže aj v banke pohybovať okolo 30 percent, niekedy dokonca aj nad touto hranicou.

Za malý úver pritom možno považovať pôžičku okolo 20-tisíc korún. Tú má väčšina bánk stanovenú ako minimum, ktoré sú ochotné požičať.

Niektoré banky majú tento limit vyšší, napríklad až na úrovni 50-tisíc korún. Klienti, ktorých si banka ocení ako najlepších, však môžu čerpať úver za 21 až 24 percent, s rastúcou čerpanou sumou sa úročenie posúva až pod 20 % p.a., kde sa nachádza aj väčšina bankových kreditných kariet.

  • Tlačiť
  • 3