Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Akcia "znížme úroky" nestačila. Burzy padajú

10.10.2008, 14:49 | mm | SITA | Reuters

Európsky či nemecký burzový index v piatok stratili desatinu hodnoty.

  • Tlačiť
  • 1

Burzy na celom svete v piatok zapísali najvyššie straty za posledné roky. Frankfurtský burzový index DAX, či londýnsky FTSE100 sa hneď v úvode seansy prepadli takmer o 10 percent. Kľúčový parížsky index CAC-40 stratil v priebehu prvých 15 minút obchodovania 8 percent a dostal sa tak na hodnotu, akú nezažil od augusta 2003. Európske akcie zasiahnuté kreditnou krízou poklesli tento rok o 38,8 percenta, keď kríza posunula najmä banky a viacero priemyselných odvetví hlboko do červených čísel.

"Skutočnosť je taká, že trhy zhodnotili koordinované znižovanie úrokových sadzieb ako nedostatočné a každý z nás sa teraz snaží čo najlepšie vyvliecť z padajúcej špirály," povedal pre Reuters o dianí na burzách Chris Hossain, senior manažér ODL Securities. „Úvodná pozitívna reakcia zo stredajšieho koordinovaného zníženia úrokov šiestich svetových centrálnych bánk svetovým trhom nevydržala,“ povedal analytik Volksbank Vladimír Vaňo. Americké akciové trhy uzatvorili štvrtkové obchodovanie s viac než 7-percentným prepadom. Index Dow Jones Industrial Average sa vo štvrtok v deň výročia burzového vrcholu, ocitol na najnižšej úrovni od mája 2003. Oproti svojim historickým rekordom spred roka oslabil o takmer 40 percent.

Japonský akciový trh uzatvoril piatkové obchodovanie s výrazným poklesom, keď stratil 9,6 percenta a zaznamenal tak najväčšiu jednodňovú stratu od krachu na burze v roku 1987. Dôvodom tohto poklesu boli narastajúce obavy, že finančná kríza prerastie do globálnej recesie. Japonská burza tento týždeň stratila vyše 24 percent. Hlavný japonský index Nikkei si vo štvrtok odpísal spomínaných 9,6 percenta na 8 276,43 bodu. Širší index Topix klesol o 7,1 percenta na 840,86. Veľké straty zaznamenali vo štvrtok akcie technologických spoločností, pričom Kyocera stratila 13,3 percenta a TDK klesla o 13,1 percenta. Obchodný reťazec Fast Retailing stiahol index Nikkei najviac poklesom akcií o 10,5 percenta.

Pokles hodnoty akcií postretol viacero veľkých firiem a bánk. Akcie Barclays poklesli o 13,1 percenta, Santander bank prepadol o 3,3 percenta. Ropná spoločnosť BP stratila 1,8 percenta, Royal Dutch Shell poklesol o 3,2 percenta a Total si pohoršil o 3,2 percenta. Energetický koncern E.ON stratil 10,1 percenta. Naopak, Dexia banka si polepšila o 16,4 percenta, keď vlády Belgicka, Holandska a Luxemburgu oznámili garantované štátne pôžičky pre túto banku.

Foto na titulke -  Flickr.com

  • Tlačiť
  • 1