Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Akcie ostali bez pohybu

24.09.2012, 09:25 | Michal Nalevanko

Investičný semafor TRENDU: Po dvoch týždňoch rastu hlavné akciové indexy mierne poklesli

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Americké akciové indexy skončili týždeň bez výraznejších zmien aj napriek tomu, že hoci piatkové obchodovanie otvárali vysoko v ziskovom teritóriu. Index Dow Jones Industrial Average klesol o 0,13 percenta, širší S&P 500 o 0,01 percenta. So ziskom sa v piatok podarilo skončiť len technologicky orientovanému Nasdaqu, jeho hlavný index stúpol o 0,13 percenta.

Nepatrné pohyby indexov by mohli naznačovať pokojný deň na burze, minulý piatok však k takým rozhodne nepatril. Dôvodom bolo "štvorité čarovanie" - deň, keď na burze expirujú viaceré derivátové kontrakty súčasne - kontrakty futures a opcie na akciové indexy, opcie na akcie a futures na konkrétne akciové tituly. Takýchto dní nie je počas roka veľa - vyskytujú sa len štyrikrát. Ich typickým sprievodným znakom je výrazný nárast obchodov. V porovnaní s predchádzajúcim dňom stúpol objem transakcií na elektronickom trhu Nasdaq o približne 30 percent, ešte výraznejší nárast obchodnej aktivity zaznamenala newyorská burza NYSE.

Hoci poklesy indexov neboli výrazné, piatkovú bilanciu možno považovať za tzv. distribučný deň. Signály intenzívnych výpredajov akcií zo strany veľkých inštitucionálnych investorov majú zvyčajne podobu výraznejších poklesov indexov a zvýšeného objemu obchodov, za určitých okolností môže dôjsť k distribúcii aj na rastúcom trhu, s minimálnym (alebo žiadnym) poklesom niektorého z indexov. Piatkový signál distribúcie ale zatiaľ nemá dostatočnú silu na to, aby to pre náš model znamenalo dôvod na zmenu aktuálneho signálu.

Autor je výkonný riaditeľ poradenskej spoločnosti The Benchmark Research & Consultancy.

Model vs. trh

Aktuálne zloženie     

Výnos*

Portfólio A

PowerShares QQQ Trust (QQQ)

25,64 %

Portfólio B

ProShares Ultra QQQ (QLD)

56,88 %

Nasdaq Composite

-

22,13 %

Dátum poslednej zmeny signálu

7. august 2012

* Výnos modelových portfólií a referenčného indexu je počítaný od 20. decembra 2011

Vývoj modelových portfólií a referenčného indexu k 21. septembru

Investičný semafor svieti:

investicnysemafor_zelenamala

Denne aktualizovaný vývoj investičného semafora TRENDU nájdete tu.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy Investičný semafor

Diskusia (0 reakcií)