Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Akcie späť na vrcholoch, zlato za 1 600 dolárov. Prečo iránska kríza nedesí burzy

14.01.2020, 12:00 | Jozef Ryník | © 2020 News and Media Holding

Nepokoje v Iráne, ale aj na celom Blízkom východe či neistota okolo termínov dohody EÚ a Spojeného kráľovstva ohľadom brexitu. To všetko naháňa investorov do bezpečných aktív, ako sú švajčiarsky frank či zlato. Bude to dočasný úkryt či trvalejšia skrýša pre investorov?

  • Tlačiť
  • 5

Tagy

akcie, burzy, zlato

Švajčiarsky frank minulý týždeň posilnil voči euru najviac od apríla 2017. Medzitým cena zlata vyskočila nad 1570 dolárov za uncu, čo bolo najvyššia cena od roku 2013. Príťažlivý pre investorov je aj japonský jen, ktorý stúpol voči doláru na trojmesačné maximá.

Zlato bude lákať naďalej

V neistých časoch sa najviac darí bezpečným aktívam, akým je napríklad zlato. Minulý týždeň vyskočilo až na 1574 dolárov za uncu. Neskôr sa jeho cena mierne znížila, lebo napätie medzi USA a Iránom mierne poľavilo. Napriek tomu ekonómovia predpovedajú, že cena zlata môže v priebehu tohto roku ešte rásť možno až nad 1600 dolárov za uncu. Banka HSBC už zdvihla svoju predpoveď ceny zlata v tomto roku z 1560 na 1613 dolárov za uncu.

Odborníci tvrdia, že zvýšená volatilita a nervózne, niekedy až hysterické správanie trhov, sú živnou pôdou pre rast investícií do bezpečných prístavov. Ich príťažlivosť však nemusí byť dlhodobá.

„Výnimkou môžu byť drahé kovy, kde môže ísť o dlhodobý trend z dôvodu diverzifikácie investičnej stratégie,“ dodáva analytik zo Saxobank Martin Sklenář.

Neprehliadnite

Iránske napätie pokračuje

Hoci priama vojna medzi Iránom a USA zrejme nehrozí, nepokoje proti vláde a vystupňovanie amerických sankcií voči tejto krajine naznačujú, že neistota okolo eskalácie konfliktu na Blízkom východe ostáva.

Minulotýždňový útok USA na vysokého predstaviteľa Iránu a odvetné raketové útoky tejto islamskej republiky na americké základne v Iraku spôsobili len mierny prepad amerických akciových indexov. Uistenie prezidenta Donalda Trumpa, že nemá záujem na eskalácii napätia. Chabá odveta Iránu obchodníkov na trhoch veľmi rýchlo uspokojila.

„Situácia je naďalej neprehľadná, no nízke riziko dlhodobého pokračovania vojenského konfliktu bráni výpredaju akciového trhu,“ myslí si analytik Across Private Investments Jakub Rosa.

Analytici tvrdia, že turbulencie na burzách v dôsledku geopolitického napätia sú zvyčajne len krátkodobé.

„Veľká časť ich ziskov bola dočasná a nevidím priestor na ďalší výraznejší rast. Konflikt sa relatívne upokojil, aj keď malé roztržky budú určite pokračovať,“ tvrdí analytik Finaxu Ján Jursa. Podľa neho ani D. Trump, ani Irán nemajú záujem o ďalšiu eskaláciu napätia. To sa prejaví aj na klesajúcej hodnote takzvaných bezpečných prístavov teda zlata či švajčiarskeho franku.

Akcie stále v kurze

Investorov budú tento týždeň viac zaujímať predpovede ziskov veľkých bánk z indexu S&P 500, ale aj to, či americký prezident podpíše obchodné dohody s Čínou, ktorých prvá fáza je na programe v stredu.

Výhľad akciového trhu na tento rok zostáva napriek neistote stále optimistický. „Hlad po výnosoch bude vo svete nízkych sadzieb pokračovať. V roku 2020 by mali byť akcie najvýnosnejšou triedou aktív, hoci v porovnaní s uplynulým nadpriemerným so skromnejšími jednocifernými ziskami,“ dodáva J. Rosa.

Slabšie euro

V Európe sú oči investorov viac ako na Irán upriamené na budúce rokovania EÚ a Londýna o podobe obchodnej zmluvy po brexite, ktorý nastane už na konci januára. Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Layenová minulý týždeň varovala, že dotiahnuť obchodné zmluvy so Spojeným kráľovstvom do konca tohto roka bude nemožné.

To by mohlo ešte viac posilniť švajčiarsky frank voči euru, ktorý sa obchodoval začiatkom týždňa na úrovni 1,08 za euro. Ak by frank naďalej posilňoval medzi odborníkmi kolujú obavy, že by mohla opäť zasiahnuť Švajčiarska národná banka a zastropovať jeho kurz, ako to urobila v minulosti.

„Švajčiarska národná banka patrí medzi odvážne a nekonzervatívne inštitúcie, viackrát ukázala, že je ochotná zasahovať, ak to uzná za vhodné,“ priznáva J. Jursa, „na druhej strane si myslím, že k takej situácii teraz nedôjde.“

Atraktívne aj dlhopisy

Okrem mien Japonska, Švajčiarska a zlata sú za bezpečný prístav považované aj štátne dlhopisy niektorých vyspelých krajín, hoci výnosy na nich sú nízke. Podľa odborníkov v prípade stúpania neistoty budú v kurze najmä americké štátne dlhopisy, ktoré stále ponúkajú aj relatívne atraktívny výnos. Napríklad americké 10-ročné dlhopisy majú ročný výnos 1,84 percenta.

  • Tlačiť
  • 5

Tagy akcie, burzy, zlato