Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ako pomáha matkám Viedeň: jasle zadarmo a voľba dĺžky rodičovskej

29.05.2018, 10:38 | Xénia Makarová | © 2018 News and Media Holding

Politická diskusia o podpore mladých rodín na Slovensku sa napriek ambicióznym plánom momentálne zvrtla najmä na kritiku Rakúska

  • Tlačiť
  • 51

Rakúsko navrhuje znížiť prídavky na tie deti, ktorí žijú mimo jej územia, aj keď ich rodičia v Rakúsku pracujú a platia odvody. Viac ako tento problém by však tunajší politici mohli vnímať rakúske opatrenia, ktorými krajina podporuje mladé rodiny a pomáha mladým mamičkám vrátiť sa do práce. TREND sa o tom bavil s partnerkou rakúskej poradenskej spoločnosti LeitnerLeitner. Natascha Stornig-Wisek opisuje, čo jej najviac pomohlo vrátiť sa z materskej do vysokej manažérskej pozície.

Vypracovali ste sa na vysokú manažérsku funkciu a zároveň ste sa krátko na to stali matkou. Čo vám to prinieslo?

Stala som sa partnerkou na oddelení daní v roku 2016 a v rovnakom roku sa mi zároveň narodilo dieťa. Bola to, samozrejme, výzva, pretože dostanete manažérsku pozíciu a k tomu sa snažíte skombinovať to s rodinným životom. Určite chcete zabezpečiť dieťaťu čo najlepšiu starostlivosť a všetky tie materiálne veci okolo. Tiež podľa mňa materstvo prináša žene akúsi dodatočnú energiu. V práci mne osobne ale najviac pomáha môj skvelý tím, za ktorý som vďačná. A fakt, že sme väčšia firma. Teda jeden partner môže dočasne zaskočiť za druhého, pomôcť mu s klientmi, čo mi umožnilo zredukovať na začiatku môj pracovný čas.

Natascha Stornig-WisekZdroj: Martina Brunovská

Zrejme je takáto dočasná nahraditeľnosť komplikovanejšia vo firme, kde pracuje päť či šesť ľudí.

Určite. V Rakúsku však máme veľmi dobrý systém zariadení pre najmenšie deti. To tiež pomáha, aj keď treba povedať, že na vidieku je s dostupnosťou týchto zariadení problém. V mestách je ich však dostatok. Viedeň v tomto matkám veľmi pomáha, pretože za škôlku neplatíte nič. Sú zadarmo a je ich dosť.

Od akého veku môžete využívať škôlky?

Od 18 mesiacov dieťaťa do šiestich rokov, do nástupu do školy.

Prečo je so škôlkami mimo miest problém?

Zriaďovateľmi sú municipality, obce a mestá. Nie všetky obce majú dosť peňazí, aby prevádzkovali predškolské zariadenie pre deti do troch rokov.

Natascha Stornig-WisekZdroj: Martina Brunovská

Ako je to s finančnými dávkami pre matky od štátu?

Systém sa od roku 2017 jemne zmenil. Odvtedy je viac flexibilný, môžete si sama vybrať, ako dlho ostanete s dieťaťom doma. To rozmedzie je od 12 do 28 mesiacov, pričom stále máte na konci k dispozícii ten istý balík peňazí. Čiže keď ostanete s dieťaťom doma kratšie, dostávate mesačne viac peňazí, ako keď poviete, že ostanete doma dlhšie. Ak napríklad chcete byť doma rok, mesačne dostávate od tisíc do dvetisíc eur. Ak chcete byť doma dva a pol roka, dostávate okolo 400 eur mesačne.

Neprehliadnite

Prihliada štát nejako na to, ak si starostlivosť o dieťa podelí mama s otcom?

Ak si starostlivosť o dieťa počas rodičovskej rozdelíte s manželom, máte nárok na dodatočný finančný bonus. A dokonca, ak si to rozdelíte zhruba pol na pol, máte nárok na najvyšší bonus tisíc eur a druhý rodič dostáva podporu tri až sedem mesiacov.

Je tam nejaké minimum, koľko najmenej musí ostať s dieťaťom doma otec?

V systéme, ktorý platil do roku 2016, to boli najmenej dva mesiace. V novom systéme, ktorý platí pre deti narodené od marca 2017, nie je daná minimálna lehota.

Na Slovensku má najskôr matka, ktorá si pred pôrodom niekoľko mesiacov platila vyššie sociálne poistenie, nárok na materské. Siaha až k hranici 900 eur. Neskôr má nárok do troch rokov na rodičovský príspevok, ktorý je aktuálne vo výške takmer 215 eur. Ako je to v Rakúsku?

U nás platí lehota osem týždňov pred a osem týždňov po pôrode, počas ktorej máte nárok na plný plat. Vypláca to štát zo sociálneho poistenia a je povinnosťou matky počas tejto doby nepracovať, ale ostať doma s dieťaťom. Potom máte nárok na už spomínanú dávku, ktorú si môžete rozdeliť na rok alebo tri roky.

Natascha Stornig-WisekZdroj: Martina Brunovská

Spomínali ste, že miest v škôlkach je vo Viedni dosť.

Áno, miesto určite dostanete. Ale ak chcete mať dieťa umiestnené niekde blízko vášho bydliska, treba o to požiadať čím skôr. Možno už keď ste tehotná. Pretože inak ho môžete dostať v inej časti mesta.

Ako vnímate kariéru popri rodine?

Pre mňa je fakt, že aj prácu, aj rodinu dokážem obsluhovať dostatočne naplno tak, aby ma to napĺňalo. Ostať doma s dieťaťom naplno niekoľko mesiacov mi zároveň ukázalo, že skutočne milujem aj svoju prácu. Zároveň mať rodinu, stabilnú rodinu, mi dáva veľkú silu.

Čo vám pri skĺbení najviac pomáha?

Najdôležitejšie je podľa mňa ponuka detských zariadení. To je asi najväčšia prekážka, ktorú musia matky pri návrate do práce prekonávať. S týmto je u nás na vidieku stále problém. Najmä pre dieťa mladšie ako tri roky. Ak má potom matka ostať tri roky doma, za tri roky sa veľa vecí zmení. O to ťažšie je potom vrátiť sa do práce. Preto z môjho pohľadu sú kvalitné zariadenia pre malé deti kľúčové pre makty, ktoré sa chcú do práce vrátiť.

Natascha Stornig-WisekZdroj: Martina Brunovská

Natascha Stornig-Wisek (41) je partnerkou rakúskej konzultačnej spoločnosti LeitnerLeitner. Vysokoškolský titul získala na Univerzite v Grazi, od roku 2006 je daňovou poradkyňou, špecializuje sa na rakúske a medzinárodné právo.

  • Tlačiť
  • 51

Tagy jasle, materské, Rakúsko, rodičovský príspevok