Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ako pomáha matkám Viedeň: jasle zadarmo a voľba dĺžky rodičovskej

29.05.2018 | Xénia Makarová

Diskusia (51 reakcií) Pravidlá diskusie

29.05.2018 | martin33

Z dani pracujucich (aj matiek, ktore pracuju lebo musia, nie preto lebo chcu) sa financuju jasle zadarmo pre pracujuce topmanazerky vo firme, ktora radi ako legalne znizovat platenie dani. Krasny "socializmus".

29.05.2018 | OliWer1

:-)

29.05.2018 | salamoon

sukromne firmy radia inym sukromnym firmam ako kradnut dane v kapitalizme, nie socializme.. rovnako ako najvacsi praviciari večne zostihulujuci "zly socialisticky stat" stoja sucasne na mliecko z neho v rade ako prvi.. aj na socialisticke skolky..

29.05.2018 | martin33

V skutocnom kapitalizme su dane tak nizke, ze ich netreba "optimalizovat".
Suhlasim s tym, ze niektori sucasni "podnikatelia" by bez statu a prizivovania sa na nom, velmi rychlo vyhynuli. To ale nie je problem tych "podnikatelov", ti len logicky vyuzivaju prilezitost, ale statu, ktory to umoznuje.

29.05.2018 | Miskooo

Daj príklad takého kapitalizmu prosím. Okrem Singapuru a Dubai žiadny taký totiž nepoznám. Určite teda nie v Rakúsku kde je tax profit 25 percent a daň z dividend pre majiteľa ďalších 25 percent.

29.05.2018 | martin33

V Europe a USA kapitalizmus skoncil niekedy na zaciatku 20. storocia (USA - FED 1913, Europa, 1. svetova vojna - 1914). V Rakusku samozrejme ziadny kapitalizmus v sucasnosti nie je.

30.05.2018 | @@@

"V skutocnom kapitalizme su dane tak nizke, ze ich netreba "optimalizovat"." a ja som myslel že v škutočnom kapitalizme dane nie su ???....ako to že su ?...a kto ich plati a prečo ich plati a načo ich plati ???

30.05.2018 | martin33

Ak hovorime o klasickom kapitalizme a nie anarchokapitalizme, tak zakladne funkcie statu ako bezpecnost a obrana sa financuju z dani. Dane su nizke a optimalizovat sa neoplati. Hlavna cast zdanenia je vo forme majetkovych dani, kde sa obchadzat dane velmi neda a zaroven je to spravodlive, lebo kto ma vacsi majetok, spotrebuje viac zdrojov na jeho ochranu. V niektorych statoch (aj u "nas" v Uhorsku) je aj volebne pravo podmiene platenim dani a teda vlastnictvom majetku. Zabranuje sa tak vstupu populistickych, socialistickych zivlov do politiky, ktore mozu (ako dalsia historia ukazala) zlikvidovat zakladne principy civilizacie. Tak to fungovalo v Europe a USA na prelome 19. a 20. storocia.

30.05.2018 | @@@

fungovalo do monentu pokial štatny nezačali odrbavať ludi cez centralne banky a začalo masove tlačenie penazi do obehu z cielom poškodenia ludi poškodenia ich uspor len aby sa niekto na tom velmi dobre nabalil .....

30.05.2018 | martin33

Ano, vyssie som definoval ako zaciatok konca v USA rok 1913, ked v USA vznikol FED (potajomky 1 den pred Vianocami).

29.05.2018 | HromBlesk

podobný spôsob pomoci považujem za správny, pomôže matkám, aj zvýšenej porodnosti. Mne sa páči aj nemecký model vacsích firiem, ktoré majú na vstupe do fabriky jasle a skolu - fungovalo to vo velkých firmách aj u nás. Toto sú zmysluplné podpory a nie vlaky zadarmo, ci umelé dochodkové veky. ci 14 dohcodky

29.05.2018 | martin33

A co tak tu pomoc poskytnut len tym matkam, ktore ju naozaj potrebuju. Nie je snad rakuska topmanazerka schopna si zaplatit sukromnu skolku alebo opatrovatelku ?

29.05.2018 | HromBlesk

Prečo ju máme trestať za to že sa snaží?? všetkým rovnako. Ona navyše si an to zarobí cez dane. Iné si povedia ja budem doma pohodlne nech robia iní ja si to chcem užiť.

29.05.2018 | HromBlesk

Prečo ju máme trestať za to že sa snaží?? všetkým rovnako. Ona navyše si an to zarobí cez dane. Iné si povedia ja budem doma pohodlne nech robia iní ja si to chcem užiť.

29.05.2018 | martin33

Pretoze ak mame robit nejaku socialnu politiku, tak musi byt adresna a zamerana na tych, ktori to naozaj potrebuju. Neadresna socialna politika je len lianie vody do deraveho vedra. To je potom lepsie nerobit ziadnu socialnu politiku a radsej znizit dane, usetri sa na byrokratoch, ktori tu socialnu politiku organizuju.

30.05.2018 | muchomuurka

martin33 - Keď štát zaplatí materské človeku, ktorý prináša do štátneho rozpočtu viac, tak ho má tlačiť do absurdnej pozície, kde sa mu neoplatí zarábať nadpriemerne? A druhého, na ktorom štát teoreticky prerába ešte držať na štátnych dávkach? Aj Vaša žena by Vám mohla doma povedať, že má nárok na Váš plat bez protihodnoty, lebo to potrebuje ona a jej novorodeniatko. Som zvedavá ako dlho by sa Vám to páčilo i napriek láske nebeskej. Sociálna politka štátu nemôže poskytovať žiadnu emočnú protihodnotu okrem elementárnej spravodlivosti. Opomínate zmier v spoločnosti a to, že lepšie zarábajúci dlhodobo platia zo svojich daní a odvodov dávky tým, ktorí to potrebujú a nikdy si ich nárokovať nebudú. Prečo im upierať časť ich vlastných peňazí? Dokonca na to, aby sa zvýšil počet ekonomicky zdatnejších občanov. Ste expert, ktorého by v štátostrane i pred 89 privítali s otvorenou náručou.

30.05.2018 | martin33

Socialna politika je o tom, ze zmiernuje socialne rozdiely. Preto musi byt adresna. Neadresna socialna politika je len zbytocnym plytvanim. Pokial maju vsetci dostat rovnako, je lepsie ak sa to riesi znizenim dani, ako tak, ze stat najskor vsetkym zoberie a potom znovu vsetkym prida, pricom si strhne "marzu" za organizaciu takychto prispevkov.

02.06.2018 | muchomuurka

martin 33- Vám sociálny zmier nič nehovorí... Niekedy nie je ekonomicky najlepší ale je najvýhodnejší pretože negeneruje zbytočné napätie v spoločnosti. Je to psychologická realita ľudskej spoločnosti. Prečo ľudí štve, že rómovia dostávajú dávky? Nehrá rolu, že nimi zvolení politici kradnú viac, len to, že ich nerómovia nedostanú. Ak by sa tie peniaze vyplatili v dávkach pre nich, tak by aj firmy nacucnuté na štátne peniaze teoreticky mohli dostali menej. Za predpokladu, že by fungovali isté regulačné mechanizmy.

29.05.2018 | bozsky

Nejako neviem z tohto clanku vybrat, to podstatne. Je to "partnerka", ale nic blizsie o jej pozicii nevieme.

Je matka, ktora dala dieta do skolky, ci jasli, ale nepovedala v akom veku, pripadne ci pracovala na polovicny uvazok, alebo co.

Spomenula nejake rozpatie materskej vyplacanej Rakuskom, no nespravne tvrdila, ze do 2017 nemali matky moznost si vybrat dlzku materskej. MALI, mam osobne skusenosti s moznostou si vybrat dlzku materskej aj pred 2017 a na zaklade toho sa cca €14.000 vyhradenych na matersku rozdelilo na mesacne davky.

A "makty", ktore sa chcu do prace vratit, maju problemy aj na Rakuskom vidieku, kedze napr. v Kittsee podstatne stupli naklady na predskolske zariadenia a na stravovanie v nich.

Ked uz tak ospevujete to Rakusko, aspon si zistite fakty...
29.05.2018 | Xénia Makarová

V článku sa nižšie hovorí, že problém s miestami a zariadeniami do troch rokov je mimo väčších miest, kde na to nemajú dosť financií. Treba len dočítať bozsky a fakty tam sú.

29.05.2018 | bozsky

FAKT JE, ze matky mali moznost si rozdelit matersku na obdobie od 10 mesiacov do cca 2,5 roka aj pred rokom 2017, nie ako to je pisane v clanku:
"Systém sa od roku 2017 jemne zmenil. Odvtedy je viac flexibilný, môžete si sama vybrať, ako dlho ostanete s dieťaťom doma. To rozmedzie je od 12 do 28 mesiacov, pričom stále máte na konci k dispozícii ten istý balík peňazí."
Toto opisovane v clanku platilo aj pred zmenou v 2017.

29.05.2018 | Xénia Makarová

Ona ale v článku naráža skôr na fakt, že sa upravili bonusy, ak sa o starostlivosť podelí otec s matkou dieťaťa. Zanikla napríklad povinná minimálna doba, ako dlhu musí byť otec doma s dieťaťom, ak chce rodina získať na to bonus.

29.05.2018 | bozsky

KLAMETE!!!!

Cely odsek:

"Ako je to s finančnými dávkami pre matky od štátu?

Systém sa od roku 2017 jemne zmenil. Odvtedy je viac flexibilný, môžete si sama vybrať, ako dlho ostanete s dieťaťom doma. To rozmedzie je od 12 do 28 mesiacov, pričom stále máte na konci k dispozícii ten istý balík peňazí. Čiže keď ostanete s dieťaťom doma kratšie, dostávate mesačne viac peňazí, ako keď poviete, že ostanete doma dlhšie. Ak napríklad chcete byť doma rok, mesačne dostávate od 1 000 do 2 000 eur. Ak chcete byť doma dva a pol roka, dostávate okolo 400 eur mesačne."

NIC z toho, co tu spominate, tam nie je spomenute!!!

29.05.2018 | Xénia Makarová

Prihliada štát nejako na to, ak si starostlivosť o dieťa podelí mama s otcom?
Neklamem, treba čítať poriadne:
Prihliada štát nejako na to, ak si starostlivosť o dieťa podelí mama s otcom?

Ak si starostlivosť o dieťa počas rodičovskej rozdelíte s manželom, máte nárok na dodatočný finančný bonus. A dokonca, ak si to rozdelíte zhruba pol na pol, máte nárok na najvyšší bonus 1 000 eur a druhý rodič dostáva podporu tri až sedem mesiacov.

Je tam nejaké minimum, koľko najmenej musí ostať s dieťaťom doma otec?

V systéme, ktorý platil do roku 2016, to boli najmenej dva mesiace. V novom systéme, ktorý platí pre deti narodené od marca 2017, nie je daná minimálna lehota.

29.05.2018 | bozsky

Este raz a pomaly.

V odseku sa pise, ze sa zmenilo rozdelovanie materskych davok oproti stavu pred 2017 a pani Natascha pise, ze je si mozne vybrat dlzku "dovolenky" s dietatom a vysvetluje, ze konecna suma zostava rovnaka, len sa rozpocitava na vybrany pocet mesiacov.

Kde sa v tom odseku pise o "Prihliada štát nejako na to, ak si starostlivosť o dieťa podelí mama s otcom?"
NIKDE!!!

Kazdy normalny clovek, ktory hovori o rozdieloch, tie rozdiely vymenuje na zaciatku. Vy, alebo pani Natascha dala ako prvy bod po zmene v roku 2017 to, co bolo rovnake aj pred 2017. Pokial o xy viet neskor uvedie nejaku zmenu, je to chyba autora textu, ktory mylne navodzuje citatelovi pocit, ze sa zmenilo rozdelovanie materskej a ze ma zena viac moznosti, ako si moze matersku rozdelit, nez ako to bolo pred 2017.

Takze minimalne po odbornej stranke ste zlyhala. Zurnalista by mal ovladat okrem pravopisu aj stylistiku a mal by pisat tak, aby bol text pre citatela zrozumitelny. Tu vsak zavadzate a klamete citatelov tym, ze uvadzate zmeny daleko za ich ohlasenim a hned po ohlaseni zmeny pride nieco, co sa vobec nezmenilo.

29.05.2018 | Xénia Makarová

Moje odborné zlyhanie ma mrzí. Vyvodím z toho voči sebe osobné konzekvencie.

29.05.2018 | bozsky

Nebojte sa, uz sa pracuje aj na kontrolnych mechanizmoch pre zurnalistov, ako naznacil Elon Musk, takze v buducnosti budu Vase zlyhania hodnotit citatelia.

29.05.2018 | Xénia Makarová

Super, už sa teším :)

30.05.2018 | muchomuurka

bozsky - Palec hore. Vidím, že Vás EM asi osobne pozná, tak sa tým už nemusí na diskusii Trendu veľmi trápiť. Ešte Vám pošle inštruktáž k forme, aby z toho netrčala slama, fakle a vidly.

29.05.2018 | pali76

Neda mi reagovat na tuto patrioticku reklamu. Moje deti chodili v Rakusku do skolky, zakladnej skoly a do gymnazia a ja som vyrastal v sociku, cize to viem velmi dobre porovnat. Ano, je pravda, ze vsetko je zadarmo, ale v konecnom dosledku je aj tak vsetko drahsie ako na Slovensku, pretoze dieta potrebuje pomocky do skoly, chce ist na vylety, na lyziarsky, potrebuje obedovat, ist do druziny atd. My sme mali najvacsi problem so stravovanim. Kvalita jedla v skolke a v zakladnej skole (Volksschule) bola jedna hotova katastrofa. "Varili" to v nedalekej krcme a jedna detska porcia stala 4eur. Myslim, ze je jedno, ci Vase dieta prijma takuto potravu alebo ci chodi kazdy den na obed do McDonaldu.
Na gymnaziu to bolo este horsie: Zistili sme, ze gymnazium nema jedalen!!! Deti sa stravuju v Mcdonaldoch a zeru kazdy druhy den kebab v stanku. Az teraz som pochopil, ake dolezite boli tie socialisticke jedalne na slovenskych skolach, v ktorych to vobec nechutilo. Az teraz som pochopil, preco tie rakuske deti su tlste a neforemne, lebo zeru taketo svinstvo, lebo nemaju alternativu. My ako rodicia sme to nemohli nechat tak, a na ukor kariery (hlavne manzelka) kazdy den naklusame o druhej domov, aby sa detom nieco dalo najest. Uz su starsie, cize si vedia aj zohriat, ale treba to vecer pred tym uvarit. Nikdy by som si nemyslel, ze take nieco banalne, ako stravovanie deti v skole moze byt tak zatazujuce a obmedzujuce v kariere rodica. A nemyslite si, ze to na inach skolach v Rakusku vyzera inak. Je to hanba. Chcel som len poskytnut iny pohlad na ospevovany rakusky system. Mam s nim vela skusenosti. Rakusania sa len vedia perfektne predat, to sa este my Slovaci musime naucit.

29.05.2018 | Miskooo

S tým MacDonaldom v Rakúsku to je už bohužiaľ národná tradícia.. vo Viedni do MacDonaldov chodia cez víkendy húfne celé rodiny s malými deťmi cez víkend asi sa im nechce doma variť .. fronta stojí až vonku pred reštikou a nevadí im že sa 4x burgre s hranolkami zaplatia aj 30€.

29.05.2018 | martin33

Na Slovensku detto.

29.05.2018 | PeterKN

Musím Ti dať za pravdu aj keď slovo socík nemôžem ani počuť.

29.05.2018 | citatelTrendu

Súhlasím. Niektoré veci, čo platia ešte zo siclaizmu, určite treba zachovať, aj keď bude určite neskôr snaha ich zrušiť. Myslím tým školské jedálne. U nás máme veľmi prísny systém školského stravovania, presne spracované nutričné hodnoty, ako často mäso, cestoviny, koľko ovocia či zeleniny.

Určite treba aj po súkromných školách požadovať dodávku teplej a kvalitnej stravy deťom, a to od jasiel až po stredné školstvo. Keď človek počúva o obedároch na Západe, je to na zaplakanie, nehovoriac o tom, kľoko detí tam je denne na studenej strave, Nie vo všetkom sa musíme opičiť.

Inak súhlas, malo by byť na metke koľko mesiacov chce poberať rodičovskú dávku a podľa toho jej rozpočítať rodičovské na mesiac.

29.05.2018 | Miskooo

Rakúsko je jeden prehnitý socializmus, ktorý fungoval v minulosti, no v súčasnosti sa červený motor zadrháva (ak vezmeme cekovú rekordnú zadlženosť) a príval migrantov vs. super nízku pôrodnosť bielych Rakúšaniek.

29.05.2018 | Xénia Makarová

Škoda, že k tomuto článku opäť diskutujú hlavne muži, nie ženy, ktorých sa to týka bytostnejšie. Ale je to tak aj u potratov, čiže to treba brať ako slovenský folklór. A škoda tiež, že miesto toho, aby sme sa zamysleli, čo pozitívne môžme prebrať od susedov, kde sú určite vyššie finančné náklady na deti a škôlky (súhlasím pali76) ale zas je fér dodať, že tam chodíme pracovať, lebo sú tam aj vyššie platy, tak miesto toho máme potrebu písať zhadzovačné statusy a ani sa nezamyslieť, prečo to u nás takto nefujguje. Aj preto nemuseli politici za posledných 10 rokov v našej rodinnej politike nič zmeniť, pretože ten tlak sme im nedali pocítiť. Škoda tretíkrát.

29.05.2018 | bozsky

Super, takze autorka ide diskriminovat muzov len preto, ze sa ich to "bytostnejsie" netyka? Mila Xenia, otca sa financovanie rodiny (lebo o tom je cely clanok) tyka rovnako, ako matky!!! Otec totizto musi nahradit vypadok prijmu partnerky/manzelky a musi makat o to viac, o kolko ona dostava menej, aby si vedeli zachovat standard pred porodom.

Kolko mate osobnych skusenosti so systemom predskolskych zariadeni v Rakusku? Ja vdaka vlastnym detom a detom kamaratov viac, nez na rozdavanie a dovolim si povedat, ze Vy nemate ZIADNE!!! Ale idete tu poucovat! Ked porovnam slovenske skolky s rakuskymi (mam skusenosti vdaka vlastnym detom s oboma), tak v slovenskych skolkach mali deti lepsiu pripravu na skolsky system, lebo sa im ucitelky viac venovali, kdezto v rakuskom systeme nechaju deti viac sa hrat. Strava je podla mojich skusenosti v oboch pripadoch tragicka, no na Slovensku daleko lacnejsia.

Co treba zmenit je pocet predskolskych zariadeni, ktore sa hlavne vdaka primatorom a poslancom miest a obci dostali prevrate za par susnov do sukromnych ruk a aktualne vdaka ich nasledovnikom netlacia na developerov, aby vystavali skolske a predskolske zariadenia na vlastne naklady popri vystavbe bytov, ako to bolo bezne pocas socializmu a ako je to aj dnes bezne v Rakusku! Keby ste sa realne zaujimali o problematiku, aspon by ste si trochu nastudovali a presli sa po Viedni a zistili, ze vacsina novych stvrti ma okrem bytov aj park, skolu, skolku a priestory na bezne zdravotnicku a inu obciansku vybavenost (obvodak, zubar, male potraviny, ...).

Ale chapem, ako "zurnalistka" mate pocit, ze rozumiete vsetkemu. Dalsia, ktora taha kedysi odborne noviny svojou neznalostou a svojim pocitom nadradenosti do zumpy.

29.05.2018 | martin33

Nezatazuj zurnalistov faktami a skusenostami z "prvej ruky", nie su na to zvyknuti.

P.S: Poznamka pre autorku. Muz, ako "spoluautor" potrateneho plodu ma pravo vyjadrit sa k potratom minimalne z hladiska autorskeho prava a netreba zabudat aj na fakt, ze polovica potratenych plodov je muzskeho pohlavia.

29.05.2018 | Xénia Makarová

Akurát nechápem, prečo sa k potratu potrebuje muž vyjadriť cez legislatívny zákaz. To natoľko málo verí partnerke, s ktorou s rozhodol mať dieťa a zveriť tak zároveň 50 % genetického materiálu?
A k pánovi bozskemu - nemusíte sa hneď rozčuľovať, že som poukázala, že ste chybne uviedli, že v článku niečo nie je, čo tam je. Ak by napríklad na Slovensku fungovala možnosť vybrať si dĺžku rodičovského štýlom ako v Rakúsku, že teda ak bude žena na rodičovskej rok, dostane mesačne trikrát vyššiu sumu ako keby povedala, že bude doma s dieťaťom 3 roky, odbremení to finančne celú rodinu, teda aj parnera. Poznámku, že detské zariadenia sa bytostnejšie týkajú žien nie je môj výmysel. Na Slovensku sú doma s dieťaťom 2 % mužov, teda 98 % pripadá na ženy, preto sa ich to týka viac. Ak ste to zobrali osobne, mrzí ma to, z mojej strany to úmysel nebol. A áno, osobne skúsenosť s rakúskymi predškolskými zariadeniami nemám. Ale mám so slovenskými, už aj školskými a to trojnásobnú. Trikrát som sa vracala do práce po pôrode a preto mám predstavu, čo by ženám a ich manželom/pertnerom pomohlo pre čo najhladší návrat.

29.05.2018 | bozsky

Nebavime sa tu o detskych zariadeniach. Zase sa snazite zavadzat. Bavime sa tu len a len o peniazoch.

Pre spravnu feministku je to jedine podstatne - peniaze.

Dieta je predsa druhorade, co najskor ho odsunut do nejakej institucie a idealne, ak by ho este aj vecer niekto uspal, aby sa mohla venovat sebe a "karierie". Pritom 99% ludi karieru nema. Maju zamestnanie, maju pracu, ale karieru nie. Uz som to vysvetloval minule. Pokial je clovek nahraditelny, nie je to kariera. Pokial tomu nemusi obetovat daleko viac, nez drviva vacsina obyvatelstva, nie je to kariera.

Vidite, ja mam zatial 2nasobnu a najviac by pomohlo, ak by dokazal manzel v beznej praci zarobit dostatok penazi na uzivenie rodiny a partnerka/manzelka sa nemusela nahlit do prace a mala moznost volby - ci chce byt s detmi doma, alebo chce pracovat. Pokial sa tu bavime o potrebe skracovania materskej dovolenky, nie je to slobodna volba zien, je to tlak dlhov, alebo vlastnej nevyrovnanosti. V mojom okoli je kvantum mamiciek a ziadna sa neponahla do prace. Nanestastie budu skoro vsetky musiet ist, lebo hypoteky...29.05.2018 | martin33

Legislativny zakaz je legitimny sposob obmedzenia aktivit, ktore spolocnost povazuje za skodlive.
A co sa tyka rychleho navratu zien do prace, odporucam nastudovat ake su nasledky extremneho pripadu "institualizovanej" vychovy deti od utleho veku, na dobre preskumanom pripade rumunskych komunistickych detskych domovov:
http://www.bbc.com/...
Zeny su evolucne predurcene starat sa o najmensie deti, nevidim dovod, preco by sme mali ignorovat prirodne zakony:
https://www.info.cz...
"To pravděpodobně souvisí s přizpůsobením se na mateřství, kdy se matce posiluje schopnost rozeznat potřeby a emocionální stav dítěte, případně rozpoznat potenciální hrozby pro jeho zdraví a bezpečnost."

30.05.2018 | noblesa

Laskavo prestante s tymito primitivnymi sexistickymi recami, este aj pod vlastnym menom. V slusnej krajine by ste uz mali vypisany vystupny list.

30.05.2018 | muchomuurka

Súhlasím s Vami, chlapi tu iba prskajú, že ženy majú sedieť doma s deťmi a sami sú neochotní čokoľvek zmeniť. Česť výnimkám.

Mne sa ten rakúsky systém pozdáva - výber či chcem byť 3 roky doma alebo na striedačku s partnerom a dostať rovnaký balík benefitov. Mali by sa ním naši politici inšpirovať. Poznám plno mladých rodičov, ktorí pri zápisoch do jaslí/škôlok úlohujú členov rodiny, aby šli stáť fronty k zápisom už od 4 ráno. Takže ten ospevovaný socík je stále tu...Tu sa asi musia mobilizovať viac ženy. Bašistová s inými poslankyňami teraz predkladá nový jasličkový zákon, tak som zvedavá, čo to bude. Akýkoľvek pokrok od zneužívania eurofondov k starostlivosti o rodiny je plus v tejto krajine.

Nikde to nebýva dokonalé ale je absurdné tvrdiť, že sa nepotrebuje na SK nič zlepšiť. Inšpirovať sa dobrým a vylepšiť čo sa dá. Ale tu sa na diskusii nediskutuje, ale iba protivne špliecha bahno. Kto tvrdí, že treba bezhlavo kopírovať? No zjavne niektorí špecialisti z diskusií Trendu to majú ako svoju mantru.

ad diskutéri - bozsky - Furt keď sa zjaví diskusia o ženách ide brojiť proti feminizmu. Pracuje z domu a jeho žena je tiež doma, čiže jeho by som úplne ignorovala (tuším žije/žil v DE). Ten systém predškolských zariadení vôbec nepotrebuje, iba chráni hodnoty, o ktoré bežný ľudia nestoja, lebo tie fantazmagórie ekonomicky nemôžu ustáť a a niekedy proste chcú dať deti do kolektívu, lebo potrebujú spoločnosť rovnako mladučkých vrstevníkov.

Zvyšok sú obmedzenci, ktorým vyhovuje byť za "alfu" v rodine i na diskusiách. Slovíčkaria, pretože im ide o zachovanie stavu a odfrknúť si, že ženy majú byť ticho a nesťažovať sa, aby sa náhodou fešáci necítili menejcenne.

30.05.2018 | bozsky

Pozeram, ze militantna feministka mala asi odvykacku, ze dosla az teraz :-D :-D :-D :-D

Keby si otvorila oci a nebola vzdy len militantnou feministkou, nasla by si ma pri vela temach tu na etrende. To ty sa vzdy zjavis, ked treba bojovat za rakovinu menom 3. vlna feminizmu.
Nepracujem z domu, pracujem narazovo a pracujem casto daleko viac, nez bezny clovek aj ked musim priznat, ze obcas aj daleko menej :-) Kazdy je strojcom vlastneho stastia. Nie, nezil som nikdy v Nemecku a keby si poriadne citala, co som tu napisal, vedela by si, kde som zil a kde zjavne zijem a ze som vyuzival/vyuzivam aj predskolske zariadenia. No nedala si si ani len tolko namahy, aby si si precitala prispevky toho, na koho reagujes. Cize si sem neprisla debatovat, ale skatulkovat a fabulovat, sirit zlost a vylievat si srdiecko, ze si utlacana. Chudatko :-D :-D :-D

Ludia dokazu ekonomicky ustat hocico, len musia mat volu. Poznam cloveka, ktory zil na ulici a dnes je milionar. Lebo zatal zuby a zamakal na sebe. No to sa vela ludom, vratane teba, nechce. Kazdy rok mam naplanovane skolenia, seminare a vzdelavanie, ci uz v mojom obore, alebo uplne inom a vdaka tomu si mozem dovolit robit, co robim.

Zeny nemaju byt ticho hlavne pri takychto temach, ktore prezentuju zarobkovu cinnost ako najvacsiu prioritu. To je pre spolocnost toxicke a to je presne to, co siria feministky 3. vlny. Prioritou rodiny by mala byt rodina. V rodine maju vsetci svoje role, ktore sa doplnaju. Zarabanie penazi je len prostriedok, ako zit lepsie spolocne, nie priorita. Ci zarabam x tisic, alebo x+1 tisic pre mna nie je prioritou, ak by to +1 znamenalo vyrazny odklon od rodinneho zivota.

30.05.2018 | muchomuurka

:D ešteže si odporujete hneď v prvej vete. Ale hladnému sa o chlebe sníva. Doučte sa čo znamená militantný a feminizmus... Ešteže hádžete všetko dokopy. V tom sa vyžívajú všetci demagógovia. Ste z prostredia, kde vôbec nemusíte a nechcete zobrať do úvahy, že by niekto chcel mať inú možnosť a nemal inú možnosť než Vy. Nevnucujem Vám model, ktorý nechcete, tak by bolo férové nechať/vytvoriť iné možnosti vybrať si ostatným. Váš životný štýl môžete aplikovať pre zlomok bežnej SK populácie. Tak neviem kto je tu za militanta proti pluralite možností.... Hovorte za seba, nie za všetky ženy, ktoré majoritne neprezentujete. Ženy sa chcú aj profesne presadiť. Sú prínosné pre všetky oblasti. Mať dieťa neznamená pre všetky ženy stať sa do konca života iba vychovávateľkou upratovačkou a kuchárkou na 100% úväzok ako si to Vy predstavujete. Ale argumentujete ozaj brilantne na spôsob zemavekistov - názor ako všeobecná pravda, za Vašu odbornú prednášku vedenú v podobnom tendenčnom duchu, by som pýtala peniaze naspäť.

Mimochodom makám tvrdo a zarobím dobre. Tak si tie útoky ad hominem odpustite. Len som vykreslila Vašu situáciu, že absolútne nereprezentujete drvivú väčšinu ľudí, v tejto téme. Vám je jedno čo bude mať na výber priemerne a podpriemerne zarábajúca matka/otec, len ste prišli prskať. Akože smutné a úbohé.

Ľudia nedokážu ustáť hocičo na SK, kde štát existuje v podobe maximálne čo najviac prekážať ľuďom v tom, aby sa nemohli rozhodnúť pre rôzne alternatívy života. Tak si dajte pohov. Ženy/muži sú na materskej lebo niektorí chcú a niektorí musia, hoci by šli do práce na čiastočný úväzok. A často nejde len o peniaze, chcú byť tiež medzi ľuďmi. Ale to s Vaším prístupom jedinej platnej pravdy asi nedokážete pochopiť. Koľko ľudí, toľko chutí. Chvalabohu.

30.05.2018 | bozsky

Militantny, alebo inak aj radikalny feminizmus je realita. Je o nom popisaneho dost na internete, len treba hladat.

Ja som nikdy neprotestoval proti rozdielnym moznostiam, ja som za ne prave vzdy bojoval a aj ich pre seba vybojoval :-)

Tu som v prvom rade oponoval autorke, ktora pise o teme, ktorej vobec nerozumie a nepozna ju (predskolsky system v Rakusku) a v druhom rade som narazal na jej primitivny utok na citatelov muzskeho pohlavia. Keby si radsej uvedomila, ze prave vdaka diskutujucim a citajucim tie jej fakticky nepresne clanky, ma pracu, lebo keby tu nikto nekomentoval a nikto necital jej "produkciu", vyhodili by ju.

Zeny nie su prinosne pre vsetky oblasti. Ani muzi nie su prinosni pre vsetky oblasti. Alebo mi vies ukazat zenu prinosnu pre banictvo, murovanie a podobne fyzicky narocne zamestnania? :-D

Nikde som nepisal ani nic o tom, ze by sa zeny "do konca života iba vychovávateľkou upratovačkou a kuchárkou na 100% úväzok ako si to Vy predstavujete.". Deti odmala vediem k pomoci v domacnosti, takze upratovanie ma na starosti cela rodina a varim castejsie ja, lebo ma to bavi, mam cas a varim dobre. Ja chapem, ze tvoja argumentacia je na velmi chabej urovni, o prednaskach si mozes nechat len zdat, preto musis utocit na inych. A len pre info, par rokov som prednasal a bol som za to plateny :-)

Ludia dokazu ustat hocico hocikde na svete. Odporucam viac cestovat a spoznavat krajiny. Alternativ je kopa aj na Slovensku, len pre nerozhladeneho to moze vyzerat ako "maximálne čo najviac prekážať ľuďom v tom, aby sa nemohli rozhodnúť pre rôzne alternatívy života.". Je kvantum firiem, hlavne korporatnych, ktore ponukaju pre mamicky pracu na 1/2 uvazok, alebo aj na plny z domu. Pokial je niekto neschopny sa vzdelat na uroven, nema pravo sa stazovat na system. To je ako zrat od rana do vecera chipsy a stazovat sa na zle zdravotnictvo, lebo je tlsty ako prasa a boli ho kazdy organ a klb.

02.06.2018 | muchomuurka

bozsky - Scestovaný človek, neznamená automaticky múdry a schopný vidieť skutočnosti v kontexte... Niekedy je iba namyslený a presvedčený o svojej dôležitosti, lebo veľa videl a má peniaze i možnosti nestarať sa o bežné problémy priemerného človeka. No vôbec to nevie emočne spracovať pre iné sociálne vrstvy ako je on sám. Prešla som si toho po svete toľko čo i nadpriemerný slovák ostane v údive, teda si šetrite slinu. A netykajte mi, nie som nejaké malé bezvýznamné pivo, ktoré môžete ad hominem len tak osočovať, len preto lebo som poukázala na Vaše praktiky vyhlasovať svoj názor za jedinú platnú pravdu. Vám dochádzajú fakty a akurát bez úrovne prskáte v osobnej rovine a oslavujete sa. Blahoželám :).

02.06.2018 | muchomuurka

Ešte jedna vec, keď si myslíte, že cesta je mať iba ľudí s nadpriemerným vzdelaním v spoločnosti, tak iba prezentujete svoju odtrhnutosť od reality. Potrebujeme v spoločnosti nízkokvalifikovanú prácu, lebo ak žiadate od človeka, čo vynáša smeti, nech sa vzdelá a zarobí viac, tak si nakoniec tie smeti budete odvážať asi sám, či zametať ulice, lebo bude pýtať od zamestnávateľa toľko čo Vy. Detto iné zamestnania. Nie sú podradné ako sa tu snažíte prezentovať, sú len menej platené. Každý kto pracuje si zaslúži rešpekt a rovnaké zaobchádzanie. Ale Vy im poradíte sa vzdelávať, aj keď na to napríklad nemajú, a svetový problém je bozskym vyriešený za 5 sekúnd aj s promom.

29.05.2018 | HromBlesk

Neviem prečo tu súťažíte medzi Rakúskom a Slovenskom. Veď rešpektujme sa. Oni si prešli svoj vývoj my svoj. ČO je u nich troška lepšie, je menej je korupcie. Aj ked z hladiska korupcie a obchádzdania daní sú to tiež čerti, veď pochádzame z jednej monarchie tak máme čosi spoločné. V Rakusku je na počet obyvateľov najviac medzisusedskcýh udaní a medzisusedských vrážd. A radi zatvárajú deti a susedky do pivnice. Inak sú to normálni ľudia. Cˇo majú dobré oskukajme, čo zle vylepšme. Určite aspo´poriadok odkukajme.

29.05.2018 | HromBlesk

Neviem prečo tu súťažíte medzi Rakúskom a Slovenskom. Veď rešpektujme sa. Oni si prešli svoj vývoj my svoj. ČO je u nich troška lepšie, je menej je korupcie. Aj ked z hladiska korupcie a obchádzdania daní sú to tiež čerti, veď pochádzame z jednej monarchie tak máme čosi spoločné. V Rakusku je na počet obyvateľov najviac medzisusedskcýh udaní a medzisusedských vrážd. A radi zatvárajú deti a susedky do pivnice. Inak sú to normálni ľudia. Cˇo majú dobré oskukajme, čo zle vylepšme. Určite aspo´poriadok odkukajme.

29.05.2018 | pali76

Urcite to sutazenie nie je. Ide len o to, ze sa Rakusko prezentuje v lepsom svetle ako naozaj je. Je to dane asi historicky a tiez obrovskym marketingom na vsetkych urovniach. To je zaroven to, co by sme sa vsak mohli od nich naucit. Oni sa vedia spojit a vytvorit jednu ucinnu kampan. Na Slovensku to funguje vacsinou tak, ze napr. vlekar, restauracia a majitel parkoviska su rozhadani, a tak ked idete lyzovat do Tatier, vsade iba platite a nic nezapada do seba, kazdy sa vyhovara na toho druheho a vy mate pokazenu lyzovacku.
Ako dokaz ucinnej a nenapadnej kampane povazujem aj tento clanok a mal by skor niest nazov "Inzercia"
S tou korupciou to vobec nie je lepsie, len sa snazia viac, aby navonok vyzeral vsetko v poriadku, ale to sme vlastne opat pri tom lepsom marketingu.