Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ako prepísať vozidlo z lízingovky na fyzickú osobu

09.05.2017, 04:58 | JUDr. Patrik Benčík, advokát

Ako fyzická osoba som mal uzatvorenú lízingovú zmluvu na automobil na 4 roky, pričom som zaplatil všetky splátky a dostal potvrdenie o skončení lízingu. Vozidlo by som teraz chcel prepísať z lízingovej spoločnosti na seba. Ide o automobil je značky BMW X3, má 4 roky, kubatúru 1 950 cm³ a výkon motora 135 KW. Zaujímalo by ma, či musím s vozidlom podstúpiť technickú kontrolu pri prepise a či poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla, ktorú som uzatvoril držiteľ-fyzická osoba, zostáva v platnosti aj po prepise, alebo je nutné uzatvoriť novú poistnú zmluvu. Aký vysoký je správny poplatok pri prepise vlastníka automobilu v evidencii dopravného inšpektorátu a aké doklady treba predložiť ?

 • Tlačiť
 • 0

Správny poplatok je spolu vyčíslený vo výške 12 eur. Pri prepise motorového vozidla z lízingovej spoločnosti na držiteľa ako potenciálneho nového vlastníka automobilu vydáva dopravný inšpektorát 2 nové doklady: papierové osvedčenie o evidencii vozidla časť II. a osvedčenie o evidencii vozidla časť I. (čipová karta). 

Registračný poplatok

Vydanie každého dokladu je spoplatnené sumou 6 eur, celková zmena vlastníctva vozidla tak vyjde na 12 €. V tomto prípade spoločnosť neplatí nový správny poplatok platný od 1. februára 2017. 

Ak by nový vlastník vozidla chcel automobil ďalej predať, v tomto prípade by už platil extra poplatok. Ak by sa prepisoval automobil s identickými technickými parametrami ako uvádzate v otázke, je podľa platného cenníka extra poplatok vyčíslený vo výške 299 eur. 

Stránkové dni

V ktorý deň sa oplatí prepísať automobil, aby to bolo najrýchlejšie a najefektívnejšie? Najdlhší stránkový deň na dopravnom inšpektoráte je streda. Avšak najmenej ľudí býva vo štvrtok, čo je zrejme spôsobené tým, že veľa ľudí má ešte stále zaužívané, že štvrtok bol nestránkový deň. 

Najnovšie je možné rezervovať konkrétny termín na prepis vozidla elektronicky podaním žiadosti o dohodnutie termínu na dopravnom inšpektoráte. Ide o tzv. elektronickú službu  a  žiadosť je k dispozícii na stiahnutie na webovej stránke ministerstva vnútra www.minv.sk. Vtedy bude stránka vybavená prednostne a najrýchlejšie. 

Správny poplatok zaplatí žiadateľ v hotovosti alebo platobnou kartou v tzv. e-kiosku, ktorý býva umiestnený vo vestibule okresného úradu, resp. okresného dopravného inšpektorátu. Technická kontrola políciou pri zmene vlastníka motorového vozidla z lízingovej spoločnosti na držiteľa motorového vozidla nie je potrebná. 

Poistenie vozidla

Pokiaľ ide o poistnú zmluvu na poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla, nový vlastník  vozidla nemusí uzatvoriť novú poistnú zmluvu. Postačuje uzavretá a platná poistná zmluva povinného zmluvného poistenia. Žiadateľ existenciu poistnej zmluvy dokáže predložením tzv. bielej karty. Evidenčné číslo vozidla sa logicky nemení. 

Prílohy k žiadosti

K žiadosti o vykonanie zmeny v evidencii motorových vozidiel je nutné vo vašom prípade predložiť tieto dokumenty a doklady:  

 • plnomocenstvo, ak je vlastník resp. držiteľ vozidla zastúpený splnomocnencom (podpis splnomocniteľa musí byť úradne overený)
 • platný doklad totožnosti (občiansky preukaz), resp. originál výpisu z obchodného registra 
 • osvedčenie o evidencii vozidla (časť II.) 
 • osvedčenie o evidencii vozidla časť I. (čipová karta) 
 • potvrdenie lízingovej spoločnosti o skončení lízingu 
 • potvrdenie o uzavretí povinného zmluvného poistenia zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla (biela karta) 
 • potvrdenie o zaplatení správneho poplatku. 

Autor odpovede nepreberá zodpovednosť za správnosť a komplexnosť odpovede, keďže informácie o probléme sú obmedzené formuláciou otázky.

Prečítajte si ďalšie odpovede z tejto témy poradne Prečítajte si ďalšie odpovede zo všetkých tém poradne Zadajte novú otázku (len pre zaregistrovaných) BENČÍK & PARTNERS ADVOKÁTSKA KANCELÁRIA

 • Tlačiť
 • 0

Tagy poradňa, právna poradňa

Diskusia (0 reakcií)