Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ako sa prali peniaze cez prestížnu ruskú banku

25.03.2019, 05:13 | Martina Kláseková | © 2019 News and Media Holding

Keď vlani na jeseň odhalili detaily prania špinavých peňazí v estónskej pobočke Danske Bank, celý príbeh šokoval svojím rozmerom. Išlo o historicky najväčšiu odhalenú práčku peňazí pochádzajúcich väčšinou z Ruska. Škandál však nebol ojedinelý. Aj do ďalších sa namočilo viacero známych bánk. Tento mesiac odkryla medzinárodná sieť investigatívnych novinárov OCCRP (Organized Crime and Corruption Reporting Project) a litovský server 15min.lt prípad práčky s názvom Trojka.

  • Tlačiť
  • 6

Podobne ako pri Danske Bank aj tu ide o veľa podivných peňazí a okázalého luxusu. Objavujú sa tiež známe ruské mená blízke prezidentovi Vladimirovi Putinovi a jeden krvavý príbeh.

Veľké meno

Investigatívni novinári odkryli už niekoľko nelegálnych schém prania peňazí pochádzajúcich z Ruska či iných bývalých štátov Sovietskeho zväzu. Táto je zvláštna tým, že jej hlavným hrdinom je prestížna ruská finančná inštitúcia Trojka Dialog. Bola to najväčšia privátna banka v Rusku založená ešte začiatkom deväťdesiatych rokov.

Ako všetky investičné banky sa zaoberala obchodmi s akciami a dlhopismi či s uvádzaním cenných papierov na trh. Mala silné vzťahy s partnermi ako Citibank, Credit Suisse či Standard Bank Group. A mala tiež vytvorenú schému, prostredníctvom ktorej pomáhala vplyvným Rusom vyvážať peniaze do zahraničia. Trojku Dialog v roku 2012 kúpila Sberbank, od jej predchádzajúcich aktivít dáva ruky preč.

Neprehliadnite

Mužom číslo jedna v tejto privátnej banke bol Ruben Vardanjan. Mal povesť prozápadne orientovaného biznismena, ktorý reprezentoval ruský kapitalizmus snažiac sa zlepšiť tamojšie podnikateľské prostredie. Akurát v podhubí jeho banky vyrástol iný svet. Jeho ľudia od roku 2006 vytvorili systém, cez ktorý sa mohli prepierať krvavé ruské peniaze.

Schránky

V rámci práčky Trojka novinári v OCCRP zmapovali 1,3 milióna platieb medzi 233 tisíckami spoločností v objeme 8,8 miliardy vypraných dolárov. Dostali sa k nim zo skrachovanej litovskej Ūkio bankas, ktorá bola hlavným bankovým spojencom v celej schéme.

Hlavným komponentom celého systému

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 6

Tagy banky, podvody, pranie špinavých peňazí