Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ako viac zarobiť vo fondoch. Viezť sa pasívne na vlne či aktívne skákať?

22.02.2019, 12:01 | Jozef Ryník | © 2019 News and Media Holding

V minulom roku zažili podielové aj dôchodkové fondy na Slovensku zlý rok. Takmer všetky prerábali. Medzi vytriezvením zo záporných výnosov sa do pozornosti investorov na Slovensku derú indexové fondy. Tie sú pasívne riadené a v podstate kopírujú globálne akciové indexy, takže sa len vezú na trendových vlnách. Oplatí sa takto investovať?

  • Tlačiť
  • 6

Tagy

akcie, burzy, fondy

Cena a výkon

Obhajcovia indexových fondov, ktoré sú známe aj pod skratkou ETF, tvrdia, že z dlhodobého hľadiska dokážu tieto fondy zarobiť viac ako aktívne riadené fondy. Výnosy akciových indexových fondov prekonali za posledných 10 rokov porovnateľné najpredávanejšie podielové fondy na Slovensku až o štyri percentá ročne.

Ich správa je lacnejšia ako pri aktívnom manažmente fondov, kde poplatky (okolo dvoch percent) musia pokryť drahých manažérov.

Neprehliadnite

Navyše, zisky z predaja cenných papierov obchodovaných na burze a držaných viac ako rok sú oslobodené od dane z príjmu. Ak si investor kúpi indexový fond, po roku zo zisku nemusí platiť daň. Podielové fondy túto výhodu nemajú, pri nich vždy investor zaplatí 19-percentnú daň z príjmu.

Indexové fondy rozkladajú riziko, ale aj výnos, medzi stovky až tisícky cenných papierov. Bežné podielové fondy, ktoré sú aktívne spravované, majú portfólio koncentrovanejšie medzi desiatkami akcií či dlhopisov. Aktívny manažér by tisícky titulov nebol schopný sledovať. Môžu mať síce vyššie výnosy, ale aj riziko pádu je vyššie.

„Indexové fondy sú lacnejšie, dlhodobo výnosnejšie, ponúkajú daňové oslobodenie, široké rozloženie rizika či odstránenie rizika emócií a ľudských chýb,“ vymenúva hlavný analytik firmy Finax Ján Jursa.

Byť aktívny je ľudské

Bežní investori však nie sú ochotní

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 6

Tagy akcie, burzy, fondy