Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Ako získať peniaze od sprostredkovateľa práce

19.04.2017, 04:59 | JUDr. Vladimír Sidor, advokát

Agentúra sprostredkujúca prácu, neregistrovaná Úradom práce, sociálnych vecí a rodiny, mi ponúkla prácu v Rakúsku s tým, že za sprostredkovanie si odo mňa vypýtala 300 eur bez podpísania akejkoľvek zmluvy. Za dohodnutých podmienok som súhlasila a na žiadosť sprostredkovateľa som poslala peniaze priamym vkladom v banke, od čoho mám aj doklad. Následne som na žiadosť sprostredkovateľa zatelefonovala rakúskej zamestnávateľke, aby som si overila podmienky, ktoré mi s ňou agentúra dohodla. Tie mi nepotvrdila a na základe zmenených podmienok som prácu odmietla. Sprostredkovateľ mi preto ponúkol inú prácu. Náhradná ponuka ale nebola v súlade s náplňou práce, ktorú som hľadala a odmietla som ju. Následne som požiadala o vrátenie peňazí, avšak sprostredkovateľ prestal komunikovať. Ako môžem získať naspäť peniaze?

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 1

Na základe vami uvedených skutočností konštatujeme, že uvedená spoločnosť, ktorá mala pre vás  sprostredkovať prácu (označená ako pracovná agentúra) pravdepodobne nedodržala zákonné podmienky na sprostredkovanie práce. Na konštatovanie porušenia právnej úpravy by sme museli mať k dispozícii kompletné informácie a identifikáciu spoločnosti. 

Ako možnosti riešenia prichádzajú do úvahy najmä zaslanie podnetu na prešetrenie postupu uvedenej spoločnosti kontrolnému orgánu - v tomto prípade by to malo byť Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny, prípadne príslušný Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny. V uvedenom podnete by ste mali čo najpodrobnejšie popísať jednotlivé skutočnosti - t. j. ako celé „sprostredkovanie práce" prebiehalo, spolu s presnou identifikáciou uvedenej spoločnosti - pracovnej agentúry. Kontrolný orgán by sa mal Vašim podnetom zaoberať a podľa výsledku prešetrenia by ste mohli zvoliť ďalší postup vo veci.  

Druhou časťou riešenia je najmä získanie finančných prostriedkov späť na váš účet. Tu je sa samozrejme priestor na to, aby ste najskôr požiadali pracovnú agentúru o dobrovoľné vrátenie prostriedkov, a to najmä z dôvodu, že v rámci svojej činnosti agentúra porušila právnu úpravu a nezabezpečila pre vás ani dohodnutú prácu. 

Ak by na základe takejto žiadosti agentúra peniaze nevrátila, potom sa budete musieť obrátiť s návrhom na začatie súdneho konania na príslušný súd. Pred týmto krokom vám však odporúčame prekonzultovať všetky rozhodné skutočnosti a zastúpenie v rámci súdneho konania s advokátom, keďže pred týmto krokom je potrebné vzniknutú situáciu podrobnejšie posúdiť, a to s prihliadnutím na konkrétne okolnosti vášho prípadu.

Autor odpovede nepreberá zodpovednosť za správnosť a komplexnosť odpovede, keďže informácie o probléme sú obmedzené formuláciou otázky.

Prečítajte si ďalšie odpovede z tejto témy poradne Prečítajte si ďalšie odpovede zo všetkých tém poradne Zadajte novú otázku (len pre zaregistrovaných) JUDr. Vladimír Sidor

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 1

Tagy poradňa, právna poradňa