Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Antisociálna lyžovačka premiéra a ďalšie opatrenia

24.02.2018, 13:00 | Zuzana Kollárová | © 2018 News and Media Holding

Možno dostanete list od samotného premiéra. Robert Fico totiž chcel písať rodičom, ako sa im páčil lyžiarsky výcvik, na ktorý štát prispel.

  • Tlačiť
  • 1

Celú agendu zaňho mala vybavovať štátna tajomníčka na ministerstve školstva Oľga Nachtmannová. Oslovila školy, aby jej poslali kontakty na rodičov, ktorých deti sa zúčastnili na štátom dotovaných lyžiarskych výcvikoch.

Možno však žiadny list nedostanete. Marketingovo totiž písanie takýchto listov už žiadny význam pre premiéra nemá. Premiér sa už nedávno pred kamery v jednom lyžiarskom stredisku postavil aj s ministerkou školstva. 

Neprehliadnite

Keď sociálne nie je sociálne

Dotácie na lyžiarske kurzy vláda odklepla v roku 2015 v rámci ani neviem koľkého už v poradí sociálneho balíčka. Ministerstvo školstva spočítalo, že na lyžiarskych kurzoch sa v rokoch 2016 až 2018 zúčastnilo 270-tisíc žiakov. Deti priemerne trávili na kurzoch päť nocí.

Ministerstvo školstva argumentuje, že to je veľká podpora cestovného ruchu, keďže ide o vyše 1 350 000 nocí v zariadeniach, ktoré zaplatí štát. Toto by možno aj bola pravda, keby vláda súčasne nepresadila zvyšovanie príplatkov za prácu cez víkendy, sviatky a nočné. Hoteliérov už teraz chytá stres z toho, ako im od mája vyššie príplatky zdvihnú náklady na mzdy, keďže v hotelových zariadeniach sa pracuje aj v sobotu a nedeľu a hotely sa nezatvárajú ani vo sviatok.

Keďže ide o opatrenie sociálneho balíka, malo by byť sociálne. Premiér však na lyžiarskom svahu pripomenul, že on sa teší najviac z toho, že dnes nie je rozdiel, či rodičia dieťaťa majú alebo nemajú peniaze, „pretože sme sa snažili nastaviť tých 150 eur tak, aby to pokrylo všetky náklady“. Čo už je sociálne na tom, že dotáciu na kurz dostane aj školák majetného rodiča, ktorý na to naozaj odkázaný nie je?

Ďalší balík na obzore

Koalícia avizovala ďalší sociálny balík a premiér už aj naznačil, čo by mohol obsahovať. Do úvahy prichádza zníženie dane z pridanej hodnoty na plienky, sunar či detskú výživu. Čo by to v skutočnosti pre rodiny znamenalo?

Môžeme si to ilustrovať na príklade zníženia DPH v roku 2016 z 20 na 10 percent na čerstvé mäso, ryby, mlieko, maslo a chlieb. Štát vtedy odhadoval, že štátnu kasu to ročne bude stáť mínus 77 miliónov eur. Ceny potravín sa po zmene dane znížili len málo. Dnes už pri nákupoch žiadny rozdiel v cenách nevidíme. Naopak, známe sú už štatistiky o vyše šesťpercentnom medziročnom zdražovaní cien potravín. Takto podobne to môže dopadnúť aj s tými plienkami, sunarom či detskou výživou.

Do sociálneho balíka sa dostane ešte viacero overených hitov či opatrení, ktoré beztak vláda už musí riešiť, alebo ich rieši každý rok. Šancu dostať sa do chystaného sociálneho balíka má teda opäť aj minimálna mzda, ktorá má zásadnejšie presiahnuť 500 eur. Štát tam asi dá aj platy zamestnancov vo verejnej správe, keďže plat v prvej tarifnej triede je pod hranicou minimálnej mzdy, takže ich pravdepodobne zahrnie do balíka.

Peniaze z našich daní sa ale dajú použiť lepšie ako na ďalšie opatrenia v sociálnom balíku. Ibaže, to by vláda musela vedieť, čo našim rodinám v skutočnosti prinesie efekt. A ona to nevie. 

  • Tlačiť
  • 1

Tagy Jednou ranou, Robert Fico, sociálny balíček