Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Bankári ako migranti. Banky z Británie presunú tisíce pracovných miest

08.05.2017, 20:50 | ČTK

Popredné bankové spoločnosti pôsobiace v Londýne plánujú počas dvoch rokov presunúť z Británie na európsky kontinent približne 9000 pracovných miest. Vyplýva to z doterajších vyhlásení firiem a z informácií od zdrojov, na ktoré sa odvoláva agentúra Reuters. Banky presunom pracovných miest reagujú na takzvaný brexit, teda plánovaný odchod Británie z Európskej únie.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy

banky, Brexit

Minulý týždeň načrtli plán prípravy na brexit bankové spoločnosti Standard Chartered a JPMorgan. Zaradili sa tak medzi rastúci počet bánk, ktoré chystajú presun aktivít z Londýna.

Britská Standard Chartered uviedla, že má v pláne urobiť z nemeckého Frankfurtu nad Mohanom svoju základňu v Európskej únii, aby si po odchode Británie z EÚ udržala bezproblémový prístup na jednotný európsky trh. Americká JPMorgan chce z rovnakého dôvodu z Londýna v blízkej dobe presunúť stovky bankárov do kancelárií v Dubline, Frankfurte a Luxemburgu.

Neprehliadnite

Celkovo už plány na posilnenie aktivít v kontinentálnej Európe v reakcii na brexit podľa Reuters načrtlo 13 veľkých bánk, vrátane Goldman Sachs, UBS a Citigroup.

Doteraz avizované kroky sa síce týkajú len asi dvoch percent pracovných miest v londýnskom finančnom sektore, odliv bohatých daňových poplatníkov pracujúcich vo finančných službách by ale mohol znamenať značnú ujmu pre britské daňové príjmy.

Konečný vplyv brexitu na zamestnanosť vo finančnom sektore bude závisieť na podobe dohody, ktorú britská vláda uzavrie s Európskou úniou. Plány niektorých významných bánk, ako je Credit Suisse či Bank of America, a rady malých bankových ústavov zatiaľ nie sú známe. Niektorí politici tvrdia, že bankári ekonomická riziká spojené s brexitem zveličujú.

Z presunu bankárov z Londýna by podľa doterajších informácií mali ťažiť najmä nemecký Frankfurt nad Mohanom a írsky Dublin. Šesť z 13 bánk, ktoré už svoje plány pre brexit načrtli, plánuje posilniť aktivity vo Frankfurte. Tri potom majú záujem o rozšírenie aktivít v Dubline.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy banky, Brexit

Diskusia (0 reakcií)