Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Banky otvárajú svoje dáta. Opatrne a najmä medzi sebou

15.03.2019, 13:57 | Jozef Ryník | © 2019 News and Media Holding

Finančné domy na Slovensku začínajú ponúkať v svojich mobilných aplikáciách či internet bankingu aj informácie o účtoch v iných bankách. Prinútila ich k tomu európska smernica o platobných službách - PSD 2, ktorá už platí viac ako rok.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy

banky, PSD2, účty

Banky kvôli nej museli otvoriť svoje aplikačné rozhrania (API) aj tretím stranám. Môžu nimi byť ďalšie banky, ale aj finančno-technologické firmy-fintechy. Tie sa tak môžu pripájať na bankové dáta oveľa jednoduchšie a poskytovať svojim klientom rôzne služby, ako sú prehľady účtov vo viacerých bankách či históriu platieb - takzvaný multibanking. Ten so sebou prináša rôzne úskalia, a aj preto sa banky stavajú k otvoreniu dát veľmi opatrne. Zatiaľ služby poskytujú najmä medzi sebou.

Multibanking na obzore

Najnovšie ČSOB oznámila, že čoskoro spustí multibanking, vďaka ktorému jej klienti získajú prehľad aj o účtoch v iných bankách. Užívateľom to umožní napríklad vidieť zostatky či pohyby na účtoch v iných bankách. Zatiaľ ČSOB spolupracuje len s Tatra bankou, ale má v pláne pridať aj ďalšie banky.

Výhoda tejto služby je v tom, že sa človek nemusí prihlasovať do dvoch aplikácií a zadávať heslá dvakrát. Funguje to tak, že sa klient prihlási do internet bankingu ČSOB a v ňom si zvolí pripojenie aj ďalšieho účtu. Podobne, ako keby niektorá aplikácia chcela od používateľa prístup k jeho fotkám či súborom. Človek si tak jednoduchšie môže spravovať osobné či rodinné financie. Služba nie je spoplatnená.

Neprehliadnite

Hoci väčšina bánk svoje rozhrania otvorila už v minulom roku, multibanking ešte neponúkajú. Slovenská sporiteľňa sa na to chystá.

„George je otvorená platforma, ktorá je pripravená na to, aby v budúcnosti umožňovala zobraziť zostatok účtu či pohyby v inej banke,“ dodáva hovorkyňa Slovenskej sporiteľne Marta Cesnaková. Kedy presne tieto služby prinesie, neprezradila. V jej materskej banke, rakúskej Erste Bank, je už toto riešenie sprístupnené a klienti vidia zostatok na účte v inej banke.

Ďalšie obmedzenia

Prístup k

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy banky, PSD2, účty

Diskusia (0 reakcií)