Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Banky už cítia koronavírus. Objem hypoték môže padnúť až o polovicu

17.03.2020, 15:00 | Peter Csernák | © 2020 News and Media Holding

Koronavírus pravdepodobne výrazne spomalí rast zadlženia domácností. O čo sa snažila niekoľkokrát Národná banka Slovenska, tak napokon docieli choroba, respektíva hrozba ochorenia.

  • Tlačiť
  • 15

Rekordne lacné hypotéky lákali ku kúpe vlastného bývania čoraz viac ľudí. Centrálna banka v obave pred nadmerným zadlžovaním sa preto od januára sprísnila podmienky na získanie úveru. Ľuďom musí po zaplatení všetkých splátok zostať z ich čistého platu výrazne vyššia suma ako v minulosti. Výsledkom je, že predovšetkým ľudia s nižším príjmom si môžu v porovnaní s minulým rokom požičať nižšie sumy.

Neprehliadnite

Napriek obmedzeniam úvery aj začiatkom tohto roka rástli. Kým v decembri objem úverov domácnostiam medziročne vzrástol o 8,6 percenta, v januári bol nárast ešte mierne vyšší a úvery stúpli o 8,7 percenta. NBS zatiaľ nezverejnila údaje za február, podľa sprostredkovateľov však objem úverov naďalej rástol.

Dobiehajú staré žiadosti

„Dokonca čísla za prvú polovicu mesiaca marec hovoria o tom, že tento mesiac mohol byť najsilnejším v histórii našej spoločnosti,“ vraví riaditeľ divízie Úvery, stavebné sporenie a investičné zlato v spoločnosti Finportal Adrián Luteran. Súčasné obmedzenia pravdepodobne rast výrazne okrešú.

Vďaka hrozbe koronavírusu sa snažia ľudia čo najmenej vychádzať zo svojho príbytku. Komu to zamestnávateľ umožnil, pracuje z domu. Výrazne sa obmedzili osobné stretnutia. Vidno to aj na prázdnych centrách miest. Hypotéka sa pritom bez osobného kontaktu väčšinou nezaobíde. Aj keď niektoré banky umožňujú podať žiadosť o úver cez internet, podpísať zmluvu musí klient prísť na pobočku banky.

Navyše väčšinu úverov na bývanie nosia bankám

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 15

Tagy banky, hypotéky, koronavírus