Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Bez bytu aj bez peňazí. Poistenie pri zničení nehnuteľnosti nemusí stačiť

16.12.2019, 19:00 | Peter Csernák | © 2019 News and Media Holding

Ráno odídete z domu, no večer sa už nemáte kam vrátiť. Výbuch plynu v prešovskom paneláku ukazuje, že istota vlastnej strechy nad hlavou sa môže veľmi rýchlo pominúť a ani poistka nemusí pomôcť.

  • Tlačiť
  • 11

Zničenie celého obytného domu predstavuje aj pre poisťovne novú skúsenosť. Doteraz síce riešili vyhorené rodinné domy, ale ešte sa nestalo, že by bola nezvratne poškodená celá bytovka.

Pri rodinných domoch je situácia jednoduchšia. Ak si majiteľ uzatvorí poistenie nehnuteľnosti, je jeho dom chránený proti rizikám, ktoré má zadefinované v zmluve do výšky poistnej sumy. Ak je dom úplne zničený, poisťovňa by mu mala vyplatiť celú poistnú sumu.

Neprehliadnite

V prípade bytov prichádzajú do úvahy dve poistenia nehnuteľnosti. Okrem toho, že majitelia jednotlivých bytov môžu uzatvoriť vlastné poistenie, často je poistený aj dom ako celok. Toto poistenie zvyčajne uzatvára správcovská spoločnosť či spoločenstvo vlastníkov bytov.

Koľko peňazí dostanete

Ak sa majiteľ bytu spolieha na to, že je poistená celá nehnuteľnosť a sám si nemusí byt poistiť, môže byť v prípade poistnej udalosti nepríjemne prekvapený.

„Bytové domy sa vždy poisťujú na východiskovú hodnotu – to znamená na hodnotu, za ktorú je možné znovu postaviť predmetnú nehnuteľnosť,“ tvrdí hovorkyňa poisťovne Uniqa Beáta Lipšicová. Suma, za ktorú je možné nehnuteľnosť postaviť, je pritom výrazne nižšia, než je súčet hodnoty bytov, za ktorý sa predávajú.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 11

Tagy poistenie, poisťovne, Prešov