Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Boj o každú stotinu. Slovenská sporiteľňa vyostruje súboj o hypotéky

21.10.2019, 14:30 | Peter Csernák | © 2019 News and Media Holding

Nové pravidlá úverovania, ktoré naplno začali platiť od júla, výrazne obmedzili bankám úverový biznis. Banky aj preto začali výraznejšie súperiť medzi sebou o každého potenciálneho záujemcu o pôžičku.

  • Tlačiť
  • 1

Tagy

hypotéka

Od júla minulého roku banky nemôžu vôbec ponúkať hypotéky, ktorých výška presahuje 90 percent hodnoty založenej nehnuteľnosti. Postupne sa sprísňovali aj podmienky, koľko úverov môže prekročiť 80 percent z ceny založeného bytu alebo domu. Od júla tohto roku ich môže byť maximálne 20 percent.

Neprehliadnite

Zároveň platí, že celková zadlženosť žiadateľa o úver nemôže prekročiť 8-násobok jeho ročného príjmu. Banky môžu dať výnimku z tohto pravidla len piatim percentám klientov.

Ďalších päť percent úverov vo vyššej sume je vyčlenených pre žiadateľov do 35 rokov, ktorých príjem neprekračuje 1,3-násobok priemernej mzdy. Tí si môžu požičať najviac deväťnásobok svojho ročného zárobku.

Menej úverov, nižšie zárobky

Nové pravidlá spôsobili, že rast úverov domácnostiam sa začal výrazne znižovať. V prvom polroku sa prvýkrát dostal rast po úroveň desiatich percent.

Pre banky to predstavuje problém. Na úveroch totiž zarábali predovšetkým vďaka tomu, že ich poskytovali veľa. Keďže úroky sa v posledných rokoch držali na nízkych úrovniach, snažili sa ich predať čo najviac. Vďaka novým pravidlám NBS ako aj skutočnosti, že silné populačné ročníky majú svoje bývanie už vyriešené, im začali klesať príjmy z úrokov.

Viaceré finančné domy sa preto pustili do zlacňovania hypoték, aby žiadateľov o úver nalákali do svojich pobočiek. Hypotekárnu vojnu odštartovala v júni Slovenská sporiteľňa, ktorej sa od minulého leta postupne znižoval trhový podiel na úveroch na bývaní.

K znižovaniu úrokov sa pridala väčšina bánk na trhu. Najväčší hráč na trhu pritom v pondelok oznámil, že znovu znižuje úroky. Úvery s ročnou a trojročnou fixáciou ponúka 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 1

Tagy hypotéka