Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Británia vydržala týždeň bez uhlia

14.05.2019, 16:18 | Milan Debnár | © 2019 News and Media Holding

Týždeň v komoditách: Analytici predpokladajú, že ďalšie kolo vzájomného zvyšovania ciel v obchodnom spore medzi USA a Čínou bude mať negatívny vplyv na globálnu ekonomiku a, samozrejme, komoditné trhy.

  • Tlačiť
  • 3

Celý uplynulý týždeň bol poznačený stupňujúcim sa konfliktom medzi dvomi najväčšími ekonomikami sveta, USA a Čínou. V predtuche komplikácií cena ropy klesala, pretože v budúcnosti sa pokles svetovej ekonomiky, ktorý s konfliktom úzko súvisí, spôsobí menší dopyt práve po čiernom zlate.

V závere týždňa obchodný konflikt eskaloval, keď USA zaviedli zvýšené dovozné clá na čínske produkty v hodnote 200 miliárd dolárov (178,09 miliardy eur). Z pôvodných 10 percent zvýšili clo na 25 percent. Washington tak urobil po tom, ako prezident Donald Trump vyhlásil, že Čína porušila dohodu, čo však Peking odmietol. Americká administratíva zároveň pripravuje zvýšenie ciel aj na ostatný dovoz z Číny.

Družba obnovila dodávky

V sobotu oznámila ukrajinská spoločnosť UkrTransNafta, že obnovila dodávky ropy svojim európskym klientom prostredníctvom ropovodu Družba. Ukončila tak dočasné prerušenie zásobovania vyvolané znepokojením nad kvalitou ruskej ropy.

Koncom apríla pozastavili v dôsledku kontaminácie dovoz ruskej ropy cez ropovod Družba Poľsko, Nemecko, Ukrajina a ďalšie krajiny. Zastavenie týchto dodávok zasiahlo aj ďalšie štáty, ktoré dovážajú ropu cez Družbu.

Neprehliadnite

Problém vznikol, keď neidentifikovaný ruský výrobca kontaminoval ropu veľkým množstvom organických chloridov, ktoré sa zvyčajne používajú na zvýšenie produkcie ropy, ale musia sa odstrániť pred odoslaním ropy odberateľom, pretože môžu zničiť rafinérske zariadenia.

Znečistenie bolo odhalené na súkromnom termináli Samara Transnefť, odkiaľ sa ropa dodáva do systému Družba. Do tohto terminálu prúdi ropa od mnohých malých producentov. Ich mená ruská strana nezverejnila, ale vyšetrovatelia už údajne prehľadali niekoľko súkromných spoločností v meste Samara.

Problémy s dodávkou ropy z Ruska do Európy

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 3

Tagy Týždeň v komoditách