Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Budú banky na Slovensku rozdávať hypotéky za nulu?

02.08.2019, 17:06 | Jozef Ryník | © 2019 News and Media Holding

Leto býva zvyčajne slabá sezóna na poskytovanie hypoték. Toto leto je zjavne iné. Už od júna banky začali znižovať úroky na úveroch na bývanie v snahe nahnať si objemy. Najnovšie tak urobila ČSOB, ktorá skresala úroky na všetkých viazanostiach pri hypotékach. Dočkáme sa v budúcnosti aj hypoték s úrokmi blízkym nule?

  • Tlačiť
  • 10

ČSOB od začiatku augusta znižuje úrokové sadzby pri úveroch na bývanie pri všetkých fixáciách. Týka sa to ľudí, ktorí si u nej zoberú novú hypotékou, ako aj tých, ktorí si k nej prenesú svoj úver na bývanie z inej banky. Po novom si môžu financovať svoje bývanie s úrokom od 0,95 percenta ročne, pričom v minulosti to bolo 1,25 percenta. Úroky klesli aj na dlhších fixáciách, päťročnej či desaťročnej.

ČSOB sa tak pridáva do šíku finančných domov, ktoré bojujú o klienta nízkymi úrokmi. Tatra banka zlacnila úvery s trojročnou a päťročnou fixáciou sadzby už v polovici júla. UniCredit Bank ešte predtým zlacnila úvery s desaťročnou viazanosťou úroku. Napokon Slovenská sporiteľňa ešte koncom júna znížila úroky pri ročnej a trojročnej viazanosti.

Niektoré banky podmieňujú lacné hypotéky v rámci cross sellingu aj inými produktmi. Napríklad Slovenská sporiteľňa chce od klienta, aby mal u nej sporenie aj poistenie úveru. Unicredit Bank tiež podmieňuje hypotéku za 0,79 percenta poistením úveru, ktoré je zvyčajne dosť drahé. Poistením podmieňujú lacné hypotéky aj mBank, Fio banka či Poštová banka.

Neprehliadnite

Dôvody klesania

Európska centrálna banka (ECB) na svojom júlovom zasadnutí naznačila, že nulové základné sadzby na úvery, od ktorých sa odvíjajú aj úroky v slovenských bankách, ešte ostanú na tejto úrovni minimálne do polovice budúceho roka. Centrálni bankári vo Frankfurte dokonca pridali poznámku, že úroky môžu ísť aj nižšie.

To môže byť jeden z dôvodov, prečo sa aj banky na Slovensku rozhodli zabojovať o klienta nižšími úrokmi, i keď sa dlhodobo sťažujú na

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 10

Tagy banky, hypotéky, úroky