Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Budúci rok sa ceny hypoték odlepia od dna

23.12.2018, 04:55 | Martina Kláseková | © 2018 News and Media Holding

Ak TREND pred takmer dvomi rokmi písal o tom, že ceny hypoték na Slovensku už mohli naraziť na dno, nemohol tušiť, že banky doženie konkurenčný tlak k tomu, že úrokové sadzby ponúkaných nových úverov stlačia v extrémnom prípade (aj keď s rôznymi podmienkami) ešte o pár desatín percenta nižšie.

  • Tlačiť
  • 0

Dno, ktorým TREND nazval sadzby u veľkých bánk nastavené na desatinu pod 1,4 percentami, sa medzitým stalo nie hlavným marketingovým pútačom. S malou odchýlkou si na toto číslo siahli Slováci aj v priemere, absolútny spodok sa tak netýkal len tých najbonitnejších. Bez ohľadu na to, ako dlho ešte banky vydržia pri úverovaní bývania olizovať úrokové dno, jedno je isté. Jazyk ich už pobolieva a skôr či neskôr niektorá zavelí ísť s úrokmi nahor.

Dôvod nie je veľmi komplikovaný. Banky to s poklesom cien jednoducho prehnali. Snažili sa získať čo najväčší podiel na trhu hypoték. Lebo hypotekárny klient má perspektívu zostať klientom banky dlhodobo a stať sa potenciálnym zdrojom príjmov z iných produktov. A hlavne na objemoch nových úverov mohli dohnať to, čo strácali na tom, že úverovali lacnejšie.

Neprehliadnite

Lenže nie všetky banky si môžu dovoliť byť so sadzbami takto nízko veľmi dlho. Na úverovanie potrebujú zdroje, či už krátkodobé v podobe vkladov klientov, alebo dlhodobejšie, získané emisiou cenných papierov, najmä krytých dlhopisov. A tie tiež majú svoju cenu. Najmä v tom druhom prípade im už matematika nevychádza a na lacné hypotéky niekedy dokonca doplácajú.

Keďže ECB končí s programom vykupovania dlhopisov (medzi tým aj krytých dlhopisov na Slovensku, donedávna hypotekárnych záložných listov), na zdrojovej strane budú mať situáciu ešte komplikovanejšiu.

V budúcom roku sa tak s najväčšou pravdepodobnosťou,

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy hypotéky, úroky, úvery

Diskusia (0 reakcií)