Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Cena ropy je najnižšia za posledných 12 rokov, tlak na zlacnenie pokračuje

15.01.2016, 20:24 | ČTK

Ceny ropy na svetových trhoch v piatok obnovili prepad a prepadli sa na nové minimá, ktoré boli naposledy pred 12 rokmi. Za poklesom ceny sú vyhliadky, že onedlho budú proti Iránu zrušené sankcie, čo povedie k nárastu iránskeho vývozu ropy a ďalšiemu zahĺteniu svetového trhu.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy

Irán, minimum, ropa

Severomorská ropa Brent strácala v piatok večer približne 6,5 percenta a predávala sa za zhruba 28,90 dolárov za barel. Ocitla sa tak na novom minime od februára 2004.

Americká ľahká ropa WTI v rovnakom čase strácala viac ako šesť percent a ocitla sa na úrovni na 29,20 dolárov za barel. Trh očakáva, že inšpektori Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) potvrdia, že Teherán naozaj obmedzil svoj jadrový program v súlade s dohodou so svetovými mocnosťami. To umožní, aby jej zrušili obchodné sankcie, čím bude môcť Irán podstatne zvýšiť export čierneho zlata.

Teherán oznámil, že jeho vývoz počas šiestich mesiacov od zrušenia sankcií vzrastie o milión barelov denne. Už teraz je vývoz z Iránu na deväťmesačným maxime, čo je 1,10 milióna barelov denne, uviedla agentúra Reuters.

Od začiatku roka ropa zlacnela už o 20 percent. Ceny ropy zráža pretrvávajúca nadprodukcia a rastúce obavy z ďalšieho spomalenia tempa rastu čínskej ekonomiky, čo by dopyt po čiernom zlate ešte viac obmedzilo. Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) už vyše roka odmieta podporiť ceny tým, že obmedzí ťažbu ropy. Naopak niektorí jej členovia dodávky suroviny na trh naopak ďalej zvyšujú. Silným odporcom je predovšetkým Saudská Arábia. 

Neprehliadnite

Za posledný rok a pol sa ceny ropy znížili už o viac ako 70 percent. Francúzska banka BNP Paribas sa v piatok pripojila k analytikom iných bánk, ktoré v poslednej dobe znížili odhad vývoja cien ropy na tento rok.

Analytici BNP Paribas očakávajú, že priemerná cena ropy Brent v tomto roku bude okolo 37 dolárov za barel, namiesto pôvodne odhadovaných 54 dolárov. K najväčším pesimistom patrí banka Standard Chartered, ktorá predpovedala, že ceny by mohli spadnúť až k desiatim dolárom za barel.

Analytici, ktorých oslovila agentúra ČTK, sa zhodujú, že neustále klesajúca cena ropy na svetových trhoch ďalej zlacnie pohonné hmoty v Česku a na Slovensku, prepad cien však nebude tak markantný ako v predchádzajúcom období.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy Irán, minimum, ropa

Diskusia (0 reakcií)