Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Americko-čínska obchodná vojna poškodí globálnu ekonomiku, strachujú sa investori

04.06.2019, 16:12 | Milan Debnár | © 2019 News and Media Holding

Týždeň v komoditách: Cena ropy klesá, no ceny drahých kovov minulý týždeň zamierili nahor. Zlato zdraželo na 1 292,40 dolára za troyskú uncu. Cena striebra sa tiež zvýšila na 14,49 dolára za uncu.

  • Tlačiť
  • 0

Ceny ropy minulý týždeň najmä vo štvrtok výrazne oslabili. Jej zásoby v USA totiž klesli iba o 300-tisíc barelov, pričom poradenská spoločnosť Ritterbusch and Associates predpokladala, že sa zmenšia o dva milióny barelov.

Ľahká americká ropa oslabila o 3,8 percenta na 56,59 dolára za barel. Severomorská ropa Brent zlacnela o 3,7 percenta na 66,87 dolára za barel. Za poklesom sú však aj obavy investorov, že obchodná vojna medzi USA a Čínou poškodí globálnu ekonomiku.

Pokles cien ropy pokračoval aj v piatok. Ľahká americká ropa sa prepadla o 5,5 percenta a uzavrela na úrovni 53,50 dolára za barel. Severomorská ropa Brent, ktorej cena sa považuje za medzinárodnú referenčnú cenu, zlacnela o 3,6 percenta na 64,49 dolára za barel.

Na začiatku tohto týždňa si ropa pripísala ďalšie straty. Jej ceny počas ranného obchodovania klesli o približne ďalšie jedno percento. Trh s ropou zároveň vykázal aj najväčšiu mesačnú stratu za pol roka kvôli stagnujúcemu dopytu a obchodným sporom, ktoré vyvolali obavy zo spomalenia globálnej ekonomiky.

Barel (159 litrov) americkej ľahkej ropy West Texas Intermediate (WTI) s dodávkou v júli sa predával v závere obchodného dňa za 52,82 dolára a ropa Brent za 60,77 dolára.

Neprehliadnite

Kauza Rusku riadne uškodila

Produkcia

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy Týždeň v komoditách

Diskusia (0 reakcií)