Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Cez sviatok, v noci aj počas víkendu. Na Slovensko prichádzajú okamžité platby

25.12.2019, 17:00 | Miroslav Homola | © 2019 News and Media Holding

Peniaze sa po prevode pripíšu na účet takmer okamžite 365 dní v roku, 24 hodín denne a sedem dní v týždni. Takto by malo už o dva roky vyzerať fungovanie okamžitých platieb. Zatiaľ však nie je jasné, či sa do projektu zapoja všetky banky. Klientov zase bude zaujímať, ako a či vôbec budú tieto platby spoplatnené.

  • Tlačiť
  • 8

Národná banka Slovenska (NBS) minulý týždeň schválila národný plán na zavedenie takzvaných instantných platieb. Ich účelom je okamžité pripísanie peňazí, ktoré klient pošle z jednej banky do druhej. Fungovať by mali 24 hodín denne a sedem dní v týždni. Okamžitá platba bude fungovať prakticky počas celého roka, cez víkendy či sviatky.

Neprehliadnite

Celý prevod bude trvať zhruba desať sekúnd. Národný plán však nie je záväzný a má len odporúčací charakter s predpokladaným termínom spustenia od 1. februára 2022. To v princípe znamená, že sa banky do projektu nemusia povinne zapojiť.

Systém však bude mať význam len vtedy, keď sa do neho zapojí väčšina finančných domov na Slovensku. Banky sa o ich zavedenie zaujímajú a vidia ich ako ďalšie vývojové štádium platobného styku.

„Všeobecne sa odhaduje, že na dosiahnutie úspechu je potrebné zapojenie aspoň troch veľkých bánk alebo polovice dosažiteľných transakcií,“ tvrdí Marián Búlik, finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko.

Elektronická platba, respektíve prevod, má momentálne stanovený limit na úrovni 15-tisíc eur. Od 1. júla budúceho roka však bude zvýšený na 100-tisíc eur.

Poplatky za okamžité platby

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 8

Tagy banky, peniaze, platby, účet