Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

ČEZ vycúval z dodávania energií pre domácnosti. Čo to znamená?

19.12.2017, 00:46 | Zuzana Kollárová | © 2017 News and Media Holding

Nový dodávateľ garantuje po 1. januári 2018 cenovú stabilitu. V kalkulačke ÚRSO však patrí medzi najdrahších dodávateľov plynu

  • Tlačiť
  • 0

Náš čitateľ Jozef z mesta na Záhorí bol zákazníkom ČEZ (plyn). V týchto dňoch mu prišla informácia, v ktorej sa mu prihovára skupina innogy.

Oznamujú mu, že od 1. decembra skupina innogy prostredníctvom spoločnosti Východoslovenská energetika (VSE) prevzala od spoločnosti ČEZ Slovensko všetkých odberateľov elektriny a plynu v domácnosti.

Informujú ho, že dodávka do jeho domácnosti pokračuje bez prerušenia, že platby môže naďalej uhrádzať rovnakým spôsobom. Spoločnosť mu však neposlala zmluvu a ani obchodné podmienky či cenníky.

Innogy alebo VSE?

Nášmu čitateľovi nie je jasné, kto mu vlastne od 1. decembra dodáva plyn. Je to innogy alebo VSE? Samotné znenie informácie v liste je mätúce. Medzi dodávateľmi na stránke Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) totiž figuruje innogy Slovensko a aj VSE.

Jeho dodávateľom je v skutočnosti VSE, ktoré je členom innogy.

„V tendri, ktorý vyhlásila firma ČEZ Slovensko, uspela naša spoločnosť Východoslovenská energetika. VSE je členom skupiny innogy a na Slovensku sa prezentuje aj pod touto značkou,“ Katarína Šulíková z VSE. 

V skupine innogy od 1. decembra pribudlo takmer 50-tisíc nových zákazníkov z radov domácností z celého Slovenska, ktorí predtým odoberali elektrinu a zemný plyn od ČEZ.

Nový dodávateľ uisťuje, že platí pôvodná zmluva aj pôvodný spôsob platby. Zákazníci teda nemusia meniť trvalé príkazy či inkasá.

Informuje, že domácnosti môžu získať ďalšie výhody a služby. „Hlavne môžu využiť naše innogy energetické poradenstvo, vďaka ktorému môžu šetriť na energiách, zvýšiť svoju bezpečnosť a priniesť si viac pohodlia do svojich domácnosti,“ dodala K. Šulíková.

Stabilné, ale aj vyššie

Nový dodávateľ nášmu čitateľovi sľubuje, že zachová stabilné ceny.

„Dodávka energií do vašej domácnosti pokračuje ako doposiaľ a prechod k VSE pre vás neznamená zvýšenie cien ani nevedie k žiadnemu znevýhodneniu oproti súčasnému stavu,“ tvrdí nový dodávateľ v liste.

Treba povedať, že nový dodávateľ pre nášho čitateľa neznamená žiadnu cenovú výhodu.

Plyn dodáva do domácností 20 spoločností. Náš čitateľ bol v ČEZ v tarifnej skupine C, s ročnou spotreba plynu 25 686 kWh. Preveril si ceny v kalkulačke na webe ÚRSO. Na poslednom mieste bol SE Predaj s ročnou platbou 661,69 eura. Jeho bývalý dodávateľ ČEZ sa spolu s VSE s ročnou platbou 640,11 eura ocitol na predposlednom mieste, čo sa týka výhodnosti.

Pri zmene na najvýhodnejšieho dodávateľa (MET Slovakia) môže čitateľ ušetriť ročne 70, 89 eura s DPH, čo je úspora 11, 08 %. Samotná spoločnosť innogy Slovensko sa ocitla na 9. mieste s ročnou platbou 609,29 eura.

„Je pravda, že zákazníkov sme prevzali s rovnakými podmienkami, ako mali do teraz. V žiadnom prípade však nemôžeme súhlasiť, že prechodom k nám nič nezískali, ani s tým, že na základe kalkulačky ÚRSO sa dá prísť k nejakému záveru o výhodnosti našich produktov,“ pripomína K. Šulíková.

VSE tvrdí, že kalkulačka na internetovej stránke URSO zobrazuje maximálne povolené ceny podľa cenového rozhodnutia a nie reálne účtované ceny. Zákazníci vraj majú svoje produkty, ktoré väčšinou zahŕňajú zľavy z cenníkov.

Nášmu čitateľovi ale VSE neponúkla žiadnu zľavu z cenníka. VSE argumentuje, že postupne osloví všetkých zákazníkov.

„Ponúkame im službu innogy Energetické poradenstvo, s ktorou ušetria na výdavkoch za energie vo svojej domácnosti a zoznamujeme ich s jednotlivými produktami, tarifami,“ pripomenula K. Šulíková.

Ak by náš čitateľ nebol s novým dodávateľom spokojný, prejsť dnes k inému je jednoduché.

„Zmena dodávateľa plynu je bezplatná. Má na ňu právo každý odberateľ. Podmienkou zmeny je ukončenie zmluvy s doterajším dodávateľom v súlade s podmienkami výpovednej lehoty pôvodného dodávateľa,“ vysvetľuje Radoslav Igaz, hovorca Úradu pre reguláciu sieťových odvetví.

Podrobnosti zmeny dodávateľa plynu sú uvedené v prevádzkovom poriadku prevádzkovateľa distribučnej siete, obchodných podmienkach dodávateľa plynu a taktiež na webovom sídle úradu.

Ako zmeniť dodávateľa plynu

  • podmienkou na zmenu dodávateľa plynu je ukončenie zmluvy o dodávke plynu s doterajším dodávateľom najneskôr ku dňu zmeny dodávateľa plynu a uzatvorenie zmluvy o dodávke plynu s novým dodávateľom plynu s účinnosťou ku dňu vykonania zmeny dodávateľa plynu,
  • podrobne si preštudujte obchodné podmienky zmluvy na dodávku plynu. Okrem ceny je dôležité preveriť, či dodávateľ plynu nemá v zmluve zohľadnené aj iné poplatky za uzatvorenie, alebo vypovedanie zmluvy, treba si preštudovať vypovedacie podmienky zmluvy,
  • väčšinu administratívnych úkonov spojených so zmenou dodávateľa na základe splnomocnenia preberá na seba nový dodávateľ plynu.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy výpoveď, zmluva

Diskusia (0 reakcií)