Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Čo (ne)dáva vláda dôchodcom

21.10.2015, 00:16 | Zuzana Kollárová | © 2015 News and Media Holding

V roku 2013 zmenený systém valorizácie poškodzuje zvyšovanie dôchodkov seniorov. Oproti valorizácii v roku 2012 strácajú v mesačne na budúci rok na dôchodkoch takmer 3 eurá.

 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 7

Tagy

dôchodky

Od 1. januára 2016 sa dôchodky zvýšia o pevnú sumu. Koľko presne to bude, záleží na tom, či ide o riadneho starobného penzistu, alebo predčasného či invalidného. Návrh oznámenia ministerstva práce s presnými sumami už prešiel pripomienkovým konaním.

O zvýšenie penzií dôchodcovia nemusia žiadať. Sociálna poisťovňa ich zvýši automaticky. O tom, o koľko a na akú sumu sa zvýšia, dostanú poberatelia dôchodkov písomné rozhodnutie. Suma na oznámení z poisťovne ich však nepoteší. Starobné dôchodky porastú len o 1,90 eura, invalidné o 1,70 eura a vdovské a vdovecké o 1,20 eura.

Tak to nastavili...

To, že štát pridá od januára dôchodcom len takúto malú sumu, je výsledkom zmeny valorizačného mechanizmu. Takto ho Ficova vláda nastavila od januára 2013.

Do roku 2013 sa dôchodkové dávky zvyšovali o percento, ktoré tvorila polovica percenta medziročného rastu spotrebiteľských cien a polovica percenta medziročného rastu priemernej mzdy v hospodárstve SR.

Váha spotrebiteľských cien (inflácie) po zmene valorizácie narástla. V roku 2016 sa dôchodky zvyšujú o pevnú sumu. Tá sa vypočítava ako percento, pričom ide o 80 % medziročného rastu spotrebiteľských cien a 20 % medziročného rastu priemernej mzdy, z priemernej mesačnej sumy dôchodku k 30. júnu 2015.

Keďže za prvý polrok 2015 medziročná miera rastu spotrebiteľských cien predstavuje zápornú hodnotu - 0,3 % a 80 % valorizácie dôchodkov vychádza práve z tohto rastu cien, budú dôchodky valorizované iba na základe rastu miezd.

Z tohto ukazovateľa sa však použije iba 20 %. Výsledkom takejto nízkej valorizácie je zvýšenie iba o 0,46 %, čo u starobných dôchodkov predstavuje sumu 1,90 eura, u invalidných dôchodkov 1,70 eura a u vdovských a vdoveckých dôchodkov 1,20 eura.

Nevýhodná valorizácia

Ak by sa v roku nemenila pri valorizácii penzií váha rastu cien a priemernej mzdy, dôchodky by sa zvyšovali o 1,15 %. Starobným penzistom by teda v januári pribudlo k  penzii 4,60 eura.

V pripomienkovom konaní takúto valorizáciu odborári kritizovali.

„KOZ SR zásadne nesúhlasí so súčasným modelom valorizácie dôchodkov a žiada jeho urýchlenú zmenu v záujme dôstojného života 1,4 milióna dôchodcov na Slovensku.“

Valorizácia dôchodkov na základe rastu miezd podľa odborárov zabezpečuje rovnováhu medzi výškou miezd a výškou dôchodkov. O nej hovoria aj medzinárodné právne normy. Tá sa zmeneným systémom narúša.  Kým v roku 1991 bol pomer medzi priemernou mzdou a priemerným dôchodkom 54 %, v roku 2014 to už bolo len 46,64 %.

„Hodnota dôchodkových dávok by mala výraznejšie odzrkadľovať zlepšovanie príjmovej úrovne obyvateľov v štáte a nemala by byť zmrazená na úrovni v čase priznania každého konkrétneho dôchodku, ako je to upravené v súčasne platnom znení ustanovenia § 82 zákona o sociálnom poistení,“ konštatovala KOZ SR.

V roku 2017 ešte menej

Váha medziročného rastu miezd pri zvyšovaní penzií má klesať aj v roku 2017. Z rastu miezd sa bude zohľadňovať iba 10 %. Dnes je teda jasné, že v roku 2017 sa dôchodky už valorizovať nebudú, ak vláda nezmení spôsob valorizácie.

Nastavenie valorizácie kritizovala aj strana Most-Híd. Upozornila na to, že kým v roku 2013 boli dôchodcom zvýšené penzie o 11,20 eura, v budúcom roku im penzia vzrastie len o 1,90 eura. "Ročne to robí mínus 116 eur pre každého dôchodcu," konštatoval v tejto súvislosti predseda strany Béla Bugár.

Podľa strany je trend valorizácie penzií výsmechom seniorov. Podpredseda strany Ivan Švejna vyzval vládu, aby sa na túto tému začalo seriózne debatovať. Podľa neho je potrebné nastaviť nový systém valorizácie.

Problém v nastavení valorizácie si asi vláda uvedomuje. Snaží sa ho "látať" jednorazovým vianočným príspevkom. Dostane ho ten, kto nemá vyššiu penziu ako 514,80 eura. Takýto dôchodca dostane 30,26 eura. Okrem toho dostane penzista pri penzii do 396,18 eura jednorazovú sumu 12,74 eura.

O koľko vláda zvýši od januára penzie dôchodcom

 • starobný dôchodok o 1,90 eura,
 • predčasný starobný dôchodok o 1,90 eura,
 • invalidný dôchodok priznaný z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 % o 1,70 eura,
 • invalidný dôchodok priznaný z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť najviac o 70 % o 1 euro,
 • sociálny dôchodok o 1,70 eura,
 • vdovský dôchodok a vdovecký dôchodok o 1,20 eura,
 • sirotský dôchodok o 0,60 eura.

Ako sa zvyšovanie penzií dostane na bod mrazu

Január 2016 - dôchodky sa zvýšia o pevnú sumu - percento z priemernej mesačnej sumy príslušného dôchodku k 30. júnu 2015. Percento pritom tvorí súčet 80 % medziročného rastu spotrebiteľských cien  a 20 % medziročného rastu priemernej mesačnej mzdy v hospodárstve Slovenskej republiky za prvý polrok roku 2015,

Január 2017 - opäť sa zvýši váha rastu spotrebiteľských cien (90 %) a zníži sa váha medziročného rastu priemernej mzdy (10 %),

Január 2018 - penzie majú rásť o dôchodcovskú infláciu - o percento medziročného rastu spotrebiteľských cien za domácnosti dôchodcov.

 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 7

Tagy dôchodky