Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ropný paradox doby a cukor je stále lacný

26.03.2019, 16:20 | Milan Debnár | © 2019 News and Media Holding

Týždeň v komoditách: Na ropnom trhu sa toho veľa nezmenilo. Ceny ropy oscilujú v úzkom pásme. Upozornilo však na seba zlato, ktoré začínajú investori znovu využívať ako bezpečný prístav, pretože svetovej ekonomike dochádza dych.

  • Tlačiť
  • 0

Ceny ropy na konci uplynulého týždňa mierne klesli z predchádzajúcej najvyššej úrovne v tomto roku. Dôvodom sú obavy zo spomaľovania globálnej ekonomiky a robustná produkcia ropy v USA.

Barel (159 litrov) americkej ľahkej ropy West Texas Intermediate (WTI) s dodávkou v apríli zlacnel na 58,52 dolára za barel, za celý týždeň cena vzrástla o 4,1 percenta, ale udržala sa pod tohtoročným maximom 58,95 dolára za barel. Cena májového kontraktu na severomorskú ropnú zmes Brent sa znížila na 67,16 dolára za barel, čo je menej ako tohtoročné maximum 68,14 dolárov/barel, ktorý dosiahol 14. marca. Za celý týždeň cena Brentu vzrástla o 1,9 percenta. Na začiatku tohto týždňa došlo k ďalšiemu poklesu.

Americké rafinérie majú problém

V týždni , ktorý sa končil 15. marcom prvýkrát, odkedy EIA začala sledovať týždenný dovoz ropy do USA, krajina nedoviezla žiadnu ropu z Venezuely. Ešte v roku 2018 bola Venezuela tretím najväčším dodávateľom ropy do USA, po Kanade a Saudskej Arábii. Hoci vtedy bol podiel na dodávkach do USA v objeme 7,8 percenta, v týždni končiacom 15. marca bol jej vývoz do USA nulový v porovnaní s 506-tisíc barelmi denne v tom istom týždni pred rokom.

Spojené štáty uvalili na konci januára rozsiahle sankcie na ropný priemysel vo Venezuele a štátnu ropnú firmu PDVSA, aby prerušili podporu Nicolasa Madura a jeho režim. Washington totiž uznal opozičného lídra Juana Guaidóa za legitímneho dočasného prezidenta latinskoamerického štátu.

Podľa mesačných údajov od roku 1973 USA nikdy nevynechali mesiac bez dovozu ropy z Venezuely. Hoci USA majú teraz dostatok svojej najmä bridlicovej ropy, rafinérie majú problém. Boli postavené na ťažkú ropu, ktorú má práve Venezuela. Nemôžu sa tak spoliehať len na vlastnú ťažbu z bridlíc, čo je ľahká ropa, desaťročia starý rafinérsky systém Gulf Coast je nakonfigurovaný tak, aby spracúval ťažkú ropu nižšej kvality.

Neprehliadnite

Za normálnych okolností by sa Spojené štáty mohli obrátiť na Kanadu v prípade ťažkej ropy. Kanada však už nepoužíva ropovody na prepravu k svojmu južnému susedovi, čím sa obmedzila výroba. Mexiko má tiež ťažkú ropu, ale jej produkcia v tomto štáte už roky klesá. Situácia spôsobila podivný fenomén, keď sa menej kvalitná ťažká ropa obchoduje za cenu referenčnej či dokonca ešte drahšie ako ľahká ropa.

Návrat k zlatu

Na začiatku

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy Týždeň v komoditách

Diskusia (0 reakcií)