Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ďalšia rana pre hypotéky. Centrálna banka narýchlo prijíma nové obmedzenia

21.11.2019, 08:00 | Peter Csernák | © 2019 News and Media Holding

Získať hypotéku bude ešte väčší problém ako v súčasnosti. Centrálna banka znovu sprísni podmienky poskytovania úverov. Od januára bude musieť dlžníkom po zaplatení všetkých splátok zostať z ich príjmu dvojnásobne vyššie rezerva ako v súčasnosti.

  • Tlačiť
  • 74

Národná banka Slovenska (NBS) predložila do medzirezortného pripomienkového konania návrhy dvoch opatrení, ktoré majú sprísniť poskytovanie hypoték i spotrebných úverov. Praktický vplyv budú mať najmä na tých, ktorí majú viacero úverov alebo si spotrebným úverom chcú dofinancovať hypotéku, aby mali peniaze na kúpu celého bytu.

Neprehliadnite

„Za sprísňovaním opatrení NBS vidím najmä pokračujúce rýchle zadlžovanie sa obyvateľov. Jedným z faktorov, ktoré na to majú vplyv, sú klesajúce úrokové sadzby pri úveroch na bývanie. Čím je nižšia úroková sadzba, tým vyšší úver si môže klient zobrať bez toho, aby mal vyššiu splátku,“ tvrdí finančný analytik spoločnosti Brokeria Ivan Kahanec.

Naplno len od júla

Naposledy centrálna banka upravila pravidlá poskytovania úverov vlani v júli. Úplne zakázala úvery, ktorých výška presahuje 90 percent hodnoty založenej nehnuteľnosti. Výrazne obmedzila aj hypotéky, ktoré prekračujú 80 percent ceny nehnuteľnosti. Zároveň stanovila, že žiadateľ o úver si môže požičať maximálne osemnásobok svojho ročného príjmu.

Nové obmedzenia nabiehali postupne a naplno začali platiť len v júli tohto roku. Odvtedy banky môžu poskytnúť maximálne 20 percent úverov, ktorých výška presahuje 80 percent hodnoty nehnuteľnosti. Zároveň môžu dať len päť percent úverov, pri ktorých zadlženie klienta presiahne 8-násobok jeho ročného zárobku. Ďalších päť percent je vyčlenených pre ľudí do 35 rokov s príjmom do 1,3-násobku priemernej mzdy. Mladým môžu banky požičať najviac 9-násobok ich ročného príjmu.

Zároveň platí, že po odpočítaní životného minima z príjmu musí dlžníkovi zostať aspoň 20 percent. Len zvyšnú časť zárobku môžu pohltiť splátky úverov. Práve toto pravidlo ide teraz NBS zmeniť. Po novom bude musieť klientovi zostať až 40 percent. Toto pravidlo pritom banka musí

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 74

Tagy banky, hypotéky