Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ľudia zaplatia viac aj za životné poistky, poistná daň sa má rozšíriť

10.01.2018 | Ján Záborský

Diskusia (7 reakcií) Pravidlá diskusie

10.01.2018 | c3b2a1

co si deb1lny slovensky narod voli, ta deb1lny slovensky narod ma...

10.01.2018 | Andrej_sk

Nuz podla Fica sa statu tento rok neskutocne dari. Bojim sa, s akymi danami a poplatkami pridu, ked sa nam darit nebude. Jedine rozumne co ma napada, zdanit 60% danou vsetkych byvalych aj sucasnych clenov SMERu.

10.01.2018 | stryko drzgros

mozno by pan zaborsky mal lepsie citat s porozumenim, potom by snad zo seba nerobil hlupaka ...
"Dôchodkové dávky z druhého piliera, ktoré poisťovne vyplácajú už dva roky, by mali byť podľa zákona od dane oslobodené. Hoci to v jednom bode hovorí, v inom na tento produkt uvaľuje dvojpercentnú daň. "

navrh zakona hovori jasne, ze dan sa plati z POISTNEHO, a davky z II.piliera su PLNENIE, nie poistne ...

§ 5
Vznik daňovej povinnosti
(1) Daňová povinnosť vzniká platiteľovi podľa § 4 ods. 1 písm. a)
a) dňom prijatia platby poistného,
b) dňom zaúčtovania predpisu pohľadávky z poistného (ďalej len „predpis poistného“) alebo
c) dňom splatnosti poistného.

§ 6
Základ dane
(1) Ak vzniká daňová povinnosť podľa § 5 ods. 1 písm. a), základom dane je suma prijatého poistného znížená o daň; ak nie je poistné prijaté v celej dohodnutej výške alebo sa poistné platí v splátkach, základom dane je prijatá časť poistného znížená o daň.
(2) Ak vzniká daňová povinnosť podľa § 5 ods. 1 písm. b), základom dane je suma predpisu poistného znížená o daň.
(3) Ak vzniká daňová povinnosť podľa § 5 ods. 1 písm. c), základom dane je suma splatného poistného znížená o daň.
(4) Ak vzniká daňová povinnosť podľa § 5 ods. 4, základom dane je suma zaplateného poistného.
(5) Ak vzniká daňová povinnosť podľa § 5 ods. 5, základom dane je suma preúčtovaných nákladov poistenia.

a keby ani to nestacilo, §9 hovori este jasnejsie:

§ 9
Oslobodenie od dane
Oslobodené od dane je poistenie dôchodku zo starobného sporenia a poistenie dôchodku z doplnkového dôchodkového sporenia podľa osobitných predpisov.

t.j. oslobodene od dane su ODVODY na starobne sporenie ...

tzv. dochodkove poistenie, ktore je spomenute v prilohe zakona, je klasicke komercne poistenie, z POISTNEHO ktoreho sa bude platit dan ...

takze skutocne nechapem, akym "logickym" postupom dospel zaborsky k citovanej hluposti o dani z vyplacaneho dôchodku z II.poliera ...

10.01.2018 | Ján Záborský, TREND

Máte pravdu, nepoužil som vhodný výraz, daň by sa samozrejme neplatila z dávky, ale z poistného (t.j. zo sumy, ktorú poisťovňa dostane od DSS a z ktorej má vyplácať anuitu). Správne hovoríte, že paragraf 9 návrhu oslobodzuje poistenie dôchodku, paragraf 8, ods. 1 písmeno e) však zas ustanovuje dvojpercentnú daň okrem iného na "poistenie týkajúce sa dĺžky ľudského života, ktoré je upravené právnymi predpismi z oblasti sociálneho poistenia, ak zákon umožňuje jeho vykonávanie poisťovňou na jej vlastné riziko". Toto pomerne vágne ustanovenie sa dá pokojne vztiahnuť i na anuitné poistenie, preto hovorím o rozpore. Úprimne povedané, jednoduchšie by bolo na poistenia kategórie A9 vztiahnuť nulovú daň, prípadne sa im nevenovať vôbec, než to riešiť takto právne dvojzmyselne.

Za Vaše čítanie s porozumením samozrejme ďakujem, v článku to upravím.

10.01.2018 | stryko drzgros

tomu b9 rozumiem, avsak vas vyklad ani teoreticky nie je mozny ... pretoze zaklady vyrokovej logiky hovoria, ze ak na jednom mieste napisem "dan budu platit majitelia aut" a na inom mieste bude napisane "od dane su oslobodeny majitelia cervenych aut", tak to nie je ziaden rozpor ze co s cervenymi, ale fakt, ze dan budu platit vsetci majitelia aut okrem cervenych ...
a ospravedlnujem sa za mensie invektívy v prvom prispevku, ale uz ma vytaca ze akekolvek medium otvorim, v kazdom dennodenne nachadzam aspon v jednom "odbornom" clanku nejaku demagogiu, polopravdy, klamstva, zavádzanie ... co za pisalkovia to tam robia ?

10.01.2018 | Ján Záborský, TREND

Úplne Vám rozumiem a za nepresnosť sa ešte raz ospravedlňujem, rovnako ich nemám rád. Vaša výroková logika je takisto správna. Jediné, čo tvrdím je, že sa to dá povedať právne jednoznačnejšie a jednoduchšie. Mal som už možnosť sa o tomto bode baviť s compliance jednej veľkej poisťovne a obava nie je ani tak z vysvetlenia (to je viacmenej jasné a potvrdzuje Váš aj môj pohľad na vec) ako skôr s tým, ako si to vyloží regulátor a daniari. Nehovoriac o tom, že sme na začiatku legislatívneho procesu a ak sa počas neho zmení paragraf 8, paragraf 9 alebo definícia B9, celá umne vystavaná výroková logika sa rozpadne a bude ju treba nanovo lepiť. (Nedajbože sa niečoho z toho dotknú poslanecké návrhy v druhom čítaní a bude fakt zle). Oveľa robustnejšie by bolo postarať sa o daň z tohto konkrétneho produktu napr. výlučne paragrafom 9, bolo by to jednoznačné a nepokaziteľné.

10.01.2018 | Ján Záborský, TREND

Ups, myslel som samozrejme kategóriu B9 v poslednej vete, ospravedlňujem sa.