Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Daň z predaja zdedenej nehnuteľnosti

14.05.2013, 05:40 | Peter Pašek, Managing Director Accace

Ak uplynie aspoň päť rokov od nadobudnutia zdedenej nehnuteľnosti, príjem z jej predaja je oslobodený od dane

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

V roku 2012 som zdedila dom po mame. Mama vlastnila 1/4 domu vyše 30 rokov. Zvyšné 3/4 domu zdedila až v roku 2008, a teda celú nehnuteľnosť vlastnila len necelé 4 roky. Teraz plánujem dom predať. Budem platiť daň z predaja nehnuteľnosti?

Vychádzame z predpokladu, že predmetná nehnuteľnosť nebola zaradená do obchodného majetku. V súlade s §9 ods. 1 písm. b) Zákona o dani z príjmov je od dane oslobodený príjem z predaja nehnuteľnosti nadobudnutej dedením (postupným dedením) v priamom rade alebo niektorým z manželov, ak uplynie aspoň päť rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa (poručiteľov).

V súlade s výkladom daného ustanovenia zo strany Finančného riaditeľstva SR a vychádzajúc z predpokladu, že v prípade 3/4 domu ešte neuplynula doba 5 rokov od jeho nadobudnutia poručiteľom práve príjem z predaja predmetného domu vo výške 3/4 bude predmetom vášho zdanenia.

Autor je Head of Advisory v spoločnosti Accace.

Autor odpovede nepreberá zodpovednosť za správnosť a komplexnosť odpovede, keďže jeho informácie o probléme sú obmedzené formuláciou otázky.

Prečítajte si ďalšie odpovede na túto tému Prečítajte si ďalšie odpovede na všetky témy Zadajte novú otázku (len pre zaregistrovaných) Accace logo

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy dane, daňová poradňa, daňové priznanie, poradňa

Súvisiace články

Ako zdaniť prenájom bytu medzi manželmi

Ako zdaniť prenájom bytu medzi manželmi

Príjmy z prenájmu, ktoré plynú manželom z BSM, sa zahrnú do základu dane v rovnakom pomere u každého z nich, ak sa nedohodnú inak (Daňová poradňa)

Kde zdaniť predaj zdedeného bytu v ČR

Predaj dávnejšie zdedenej pôdy sa nezdaňuje

Termínované vklady - porovnanie úrokov

Hypotéky - porovnanie úrokov

Diskusia (0 reakcií)