Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Dávku dostane len ten, kto si ju odpracuje

29.10.2013, 20:10 | Zuzana Kollárová | © 2013 News and Media Holding

Vyplatenie dávky v hmotnej núdzi 61,60 eura bude už od januára podmienené odpracovaním najmenej 32 hodín za mesiac v rámci malých obecných služieb alebo dobrovoľníckych prác. Schválil to v utorok parlament v novele zákona o pomoci v hmotnej núdzi.

  • Tlačiť
  • 0

Prácu by ľuďom v sociálnej núdzi mali ponúkať obce a mestá. Ak ju pre človeka v hmotnej núdzi nezoženú, štát nebude môcť ľuďom siahnuť na dávky. Minister práce Ján Richter návrh odôvodnil tým, že rezort "sleduje oprávnený cieľ, ktorým je aktivizácia občana v hmotnej núdzi."

Zákon sprísnil aj nárok na aktivačný príspevok. Získať ho môže na pol roka ten, kto v rámci obecných služieb odrobí mesačne najmenej  64 hodín. Osobitný príspevok bude môcť dostať dlhodobo nezamestnaný, ktorý poberal dávku v hmotnej núdzi a potom začal pracovať. Podmienkou je príjem najmenej vo výške minimálnej mesačnej mzdy a najviac trojnásobok minimálnej mzdy.

Podľa poslanca za SaS Jozefa Mihála je novela protiústavná. Podľa Ústavy každý, kto je v hmotnej núdzi, má právo na takú pomoc, ktorá je nevyhnutná na zabezpečenie základných životných podmienok -  jedno teplé jedlo denne, nevyhnutné ošatenie a prístrešie. Ten, kto odmietne obecné práce, nedostane ani samotnú základnú dávku v hmotnej núdzi, čo je podľa J. Mihála porušením Ústavy.

Návrh počítal s tým, že fyzická osoba a členovia domácnosti nie sú v hmotnej núdzi, ak niektorý z členov domácnosti je samostatne zárobkovo činnou osobou. Z pomoci z hmotnej núdzi by tak vypadol živnostník a aj celá jeho rodina, manželka a deti bez ohľadu na výšku ich príjmu.

Minister J. Richter živnostníkom pri obhajobe návrhu minulý týždeň poradil, aby svoju zlú ekonomickú situáciu riešili prerušením živnosti a požiadaním o dávku. Napokon parlament prijal pozmeňovací návrh J. Mihála, ktorý umožňuje živnostníkovi a jeho rodine poberať dávku.

Osamelý rodič, starajúci sa o dieťa vo veku nad 31 týždňov, bude mať nárok na dávku len vtedy, ak nemá možnosť zabezpečiť si príjem alebo zvýšiť si ho vlastnou prácou. To podľa J. Mihála znamená, že takáto žena v hmotnej núdzi musí predčasne ukončiť rodičovskú dovolenku a vrátiť sa do práce. "Ak tak neurobí, nebude posudzovaná spolu so svojim dieťaťom ako osoba v hmotnej núdzi a nebude mať nárok na pomoc v hmotnej núdzi."

Výška dávky už bude závisieť aj od aktivity plnoletého práceschopného člena domácnosti. Medzi takéto osoby už budú patriť aj deti nad 25 rokov, ktoré žijú s rodičmi v jednej domácnosti a študujú dennou formou štúdia. Budú sa už posudzovať v rámci domácnosti s rodičmi. Študenti - doktorandi, ktorí študujú dennou formou sa do spoločne posudzovaných osôb v rámci rodiny už počítať nebudú.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy ministerstvo práce

Diskusia (0 reakcií)