Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Dividendy zo zahraničia v daňovom priznaní

28.02.2018 | Peter Pašek, Managing Director Accace

Diskusia (4 reakcie) Pravidlá diskusie

26.06.2018 | nonestaciti

Nechať zdaňovať dividendy ako ostatný výnos z cenných papierov je blbosť. Je jedno či je to ETF, alebo akcie riadnej firmy napr. IBM, F, T alebo CSCO. Vo väčšine prípadov by ste sa sami okrádali 19% daňou, no môže byť prípad kedy by to bol aj podvod na dani a to v prípade ak sa jedná o inštrument obchodovaný na burze v krajine bez zmluvy o dvojitom zdanení, kedy je daň 35%. Pri zmluvných krajinách to je 7%.
https://www.podnika...

26.06.2018 | Peter Pašek

Dobrý deň,

problémom v prípade distrubičných ETF je, či sa jedná o dividendy vyplácané obchodnou spoločnosťou v zmysle slovenského Zákona o dani z príjmov. Neexistuje jednoznačný názor, či je možné ETF dať na úroveň obchodných spoločností. Preto je lepšie investovať do reinvestičných ETF, kde viete, že v prípade držby CP po dobu dlhšiu ako jeden rok máte príjem z predaja od dane oslobodený. V prípade distribučných ETF musíte znášať riziko, že ak to zdaníte 7%, tak Vám v prípade daňovej kontroly FR SR môže argumentovať, že daný príjem nie je dividendou. Je to teda o nastavení aké riziko vie ten ktorý daňovník znášať. Ja osobne preferujem investíciu do reinvestičných ETF.

S pozdravom

26.06.2018 | nonestaciti

Dobrý deň,
áno je pravda, že človek sa môže dani vyhnúť investovaním do reinvestičných ETF a uzavretím až po roku a viac od nákupu. No nejak si neviem predstaviť tú hĺbkovú kontrolu a následnú argumentáciu v rámci SR na nejakom ETF, ktoré sa obchoduje na burze, napr. NYSE, kde burza sama označuje podiel zo zisku ako dividendu a aj broker cez ktorého obchodujem mi to pripisuje len cez kolónku označenú ako Dividends. Celkovo definícia slova dividenda chápem ako podiel na zisku, jedine že by význam toho slova znamenal niečo iné u nás a iné za veľkou mlákou. V poslednom rade ak by aj došlo k nejakému "pochybeniu" a hrozením zo strany daňovej kontroly, tak sa dá využiť záchranné koleso účinnej ľútosti, ak sa nemýlim, a na budúce zdaňovacie obdobie človek už bude vedieť čo konkrétne nemá priznávať ako dividendu.

27.06.2018 | Peter Pašek

viete ale, na takéto praktiky čitateľov nemôžem navádzať :)