Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Dlh Američanov pokoril nový rekord. Najväčšie riziko nesú študenti

17.05.2017, 18:42 | ČTK

Dlh amerických domácností tento rok po takmer deviatich rokoch dosiahol nový rekord. V prvom štvrťroku prekonal doterajšie maximum z doby vrcholu finančnej krízy.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy

dlhy, USA

Dlh Američanov je momentálne 14 percent nad posledným minimom z roku 2013, uvádza správa newyorskej pobočky americkej centrálnej banky (Fed).

Zloženie dlhu sa pritom oproti minulému desaťročiu zmenilo a podiel hypoték v ňom výrazne klesol. Celková hodnota dlhu domácností predstavovala na konci štvrťroka 12,73 bilióna dolárov a za posledný rok sa dlh zvýšil o 473 miliárd dolárov.

Doterajšie maximum dlh zaznamenal v treťom štvrťroku 2008, keď bol na úrovni 12,68 bilióna dolárov. Americká centrálna banka Fed poznamenala, že niekoľkoročné oddlžovanie po hypotekárnej a finančnej kríze bolo iba odchýlkou ​​od povojnového trendu takmer neustáleho zvyšovania pôžičiek a dlhu.

Neprehliadnite

V posledných troch rokoch americké domácnosti obnovili rast pôžičiek, ich povaha sa ale zmenila. Kým dlh na hypotékach a kreditných kartách zostáva pod úrovňou recesie z konca minulého desaťročia, narástol podiel študentských pôžičiek a úverov na nákup áut. Fed tiež konštatoval, že banky a ďalšie úverové inštitúcie sprísnili svoje úverové štandardy.

Dlh Američanov je tak podľa Fedu udržateľnejší a pravdepodobnosť včasného splácania je vyššia ako v minulom desaťročí. Celková miera nesplácania zostala v prvom štvrťroku na úrovni 4,8 percent.

Fed ale podľa agentúry Reuters upozornil na vysokú mieru nesplácania v prípade študentských pôžičiek, ktoré dosahuje 11 percent. Prezident newyorského Fedu William Dudley minulý mesiac povedal, že rastúce nesplácané dlhy zo študentských pôžičiek by v konečnom dôsledku mohli negatívne ovplyvniť trh hypoték a spotrebné výdavky.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy dlhy, USA

Súvisiace články

Keď vás vysoká škola zruinuje. V USA musia študentom odpúšťať dlhy

Keď vás vysoká škola zruinuje. V USA musia študentom odpúšťať dlhy

Americká vláda sa rozhodla vyplatiť obrie dlžoby amerických študentov, ktorí sa dali nalákať na štúdium na súkromných vysokých školách. Tie nefungovali pre študentov, ale pre zisk. 8

Cena zlata po prvýkrát od minulého novembra stúpla nad 1 300 dolárov

Rozšafným Slovákom, ktorí sa zadlžujú najrýchlejšie v regióne, zahučí alarm

Akcie aerolínií a cestoviek po útokoch prudko klesajú

Termínované vklady - porovnanie úrokov

Diskusia (0 reakcií)