Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Do II. piliera si už sporíte viac

04.01.2017, 05:02 | Zuzana Kollárová | © 2017 News and Media Holding

Od januára si sporíte v druhom pilieri viac ako v starom roku. „Sadzba povinných príspevkov do II. piliera sa zvýšila na 4,25 percenta. Táto sadzba sa bude každoročne zvyšovať o 0,25 percenta až do roku 2024, kedy dosiahne výšku 6 % z vymeriavacieho základu,“ informoval Peter Višváder, hovorca Sociálnej poisťovne.

  • Tlačiť
  • 0

To však neznamená, že celkovo si budete na penziu viacej prispievať. Sadzba poistného na starobné poistenie do Sociálnej poisťovne, teda do prvého piliera, sa bude zároveň v tomto období adekvátne znižovať tak, aby zostala vo výške 18 % z vášho hrubého príjmu.

Odvody vo výške 4 percentá sme odvádzali do druhého piliera od 1. septembra 2012 do konca roka 2016. Podľa zákona sa bude od roku 2017 sadzba každoročne zvyšovať o 0,25 percentuálneho bodu na konečných 6 percent v roku 2024.

Neprehliadnite

Pre rok 2017 bude pre zamestnávateľa sadzba poistného do Sociálnej poisťovne na starobné poistenie za zamestnanca, ktorý je sporiteľom v II. pilieri a nevypláca sa mu z II. piliera starobný dôchodok alebo predčasný starobný dôchodok, vo výške 9,75 percenta z vymeriavacieho základu.

Len elektronicky

Ďalšia novinka Sociálnej poisťovne sa týka len zamestnávateľov. Od januára už musia zasielať evidenčné listy dôchodkového poistenia len elektronicky. Týka sa to všetkých bez ohľadu na počet ich zamestnancov. Zamestnávateľom, ktorí majú 20 a menej zamestnancov, sa tak 31. decembra 2016 skončilo prechodné obdobie, v ktorom ešte mohli zasielať evidenčné listy dôchodkového poistenia v papierovej forme.

Novinky pri vymáhaní dlhov

Sociálnej poisťovni už novela Exekučného poriadku umožnila od júla 2017 vymáhať pohľadávky aj priamo bez toho, aby sa tým zaoberal exekútor. Poisťovňa teda môže v prípade, že máte dlh na poistnom siahnuť na vaše peniaze na účtoch v bankách. Pohľadávku tiež môže vymáhať cez vášho zamestnávateľa cez zrážky zo mzdy a z dávok poskytovaných Sociálnou poisťovňou.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy II.pilier, Sociálna poisťovňa

Diskusia (0 reakcií)