Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Zatkli kartový gang. Na klonovanie zneužíval bankomaty

29.06.2017, 16:00 | Martina Kláseková | Ján Záborský | © 2017 News and Media Holding

Kartoví podvodníci, ktorí okradli prinajmenšom tri tisícky ľudí a obohatili sa o pol milióna eur, skončili. Policajti viacerých krajín v spolupráci s Europolom zadržali 31 ľudí zo Španielska, Bulharska a tiež jedného Čecha, ktorí od roku 2014 inštalovali zariadenia na skimming kariet do viac než štyroch stoviek bankomatov ročne. Kopírovali a klonovali kreditné karty a použili ich na nelegálne transakcie na bankomatoch mimo Európskej únie. Ako informoval Europol, sfalšované karty využívali najmä v Spojených štátoch, ale aj v Dominikánskej republike, v Malajzii a Indonézii, vo Vietname, Peru, Filipínach a v Kostarike.

  • Tlačiť
  • 5

Tagy

bankomat, karty

Vo všetkých týchto krajinách sa ešte širšie nevyužívajú čipové karty, ktoré by znemožnili zneužívanie magnetického prúžku. Práve dlhé nezapojenie USA do bezpečnej čipovej technológie je dôvodom, prečo sa skimming – fyzické kradnutie údajov a následné klonovanie kariet – vôbec ešte oplatí. Aj to sa však mení: do piatich rokov chce mať USA 90 percent všetkých operácií cez čip. Migrácia na novšiu technológiu je však nákladná pre banky i obchodníkov.

Policajti pri razii navštívili 48 domov v Španielsku a v Bulharsku a našli nielen nepravé platobné karty, ale aj zariadenia na čítanie a zaznamenávanie údajov o platobných kartách, skimmery, mikrokamery a zariadenia na manipuláciu s bankomatmi a tiež hotovosť.

Neprehliadnite

Podľa portálu bankinfosecurity.com zo zverejnených informácií nie je jasné, o aký typ skimmingu išlo v prípade aktuálne zadržaných v Bulharsku a v Španielsku. A či využívali takzvané „hĺbkové umiestnenie“, na ktoré tento rok upozorňovali výrobcovia bankomatov. Vtedy je skimmovacie zariadenie umiestnené vnútri čítačky kariet cez kartový slot a klient či banka ho nemajú šancu odhaliť. Pomôžu len časté manuálne kontroly bankomatov vyškolenými ľuďmi.

Počty skimmingových útokov v Európe pritom klesajú a počet incidentov je najnižší od roku 2005. Vlani ich bolo zhruba 3 300, o pätinu menej než v roku 2015, uviedla Európska asociácia pre bezpečné platby (EAST). So skimmingom však majú stále skúsenosti temer všetky krajiny.

Skimovacie zariadenie, ktoré je možné celé vložiť do kartového otvoru bankomatu. V červenom krúžku je čip na čítanie magnetického pásika.Zdroj: Krebsonsecurity.com

Asociácia zbiera dáta od 19 európskych krajín a tiež Spojených štátov, Ruska, Kanady a Brazílie. A so skimmovaním kariet sa nerozlúčili v 18 z nich. Aj keď väčšina skimmingových útokov súvisí s bankomatmi, podľa EAST združené krajiny hlásia aj útoky na iné zariadenia.

V štyroch krajinách objavili skimmovacie zariadenia na automatických benzínkach, ktoré nemajú obsluhu a prijímajú len platby kartami. V ďalšej krajine zas našli skimmer na automate na lístky na hromadnú dopravu. Kým budú dáta z magnetických prúžkov kariet využiteľné v USA, budú pre zločincov lákadlom. V tomto ohľade je o niečo bezpečnejšie využitie bezkontaktnej technológie, kde sa zločinec nemá ako dostať k dátam z magnetického pásika.

Bezkontaktné karty sú na Slovensku prakticky štandardom, čo vo svete nie je úplne bežné. Bezkontaktne je možné kupovať aj lístky na MHD, dokonca aj vyberať hotovosť z bankomatov, čo znovu zmenšuje šancu na skopírovanie karty.

  • Tlačiť
  • 5

Tagy bankomat, karty